Reklama

Technologie

Stworzyli otwartego klona Deep Research. Dorównuje oryginałowi

Niezależni deweloperzy ogłosili, że udało im się stworzyć otwartoźródłowego klona Deep Research od OpenAI. Nie tylko jest on darmowy - ma również być niewiele gorszy od oryginału.
Niezależni deweloperzy ogłosili, że udało im się stworzyć otwartoźródłowego klona Deep Research od OpenAI. Nie tylko jest on darmowy - ma również być niewiele gorszy od oryginału.
Autor. BoliviaInteligente/Unsplash

Jeden z zespołów działających na platformie Hugging Face poinformował, że udało mu się opracować „otwartą” wersję Deep Research od OpenAI. Deweloperom miało to zająć mniej niż 24 godziny, zaś wyniki w benchmarku GAIA mają być jedynie nieco gorsze od modelu giganta sztucznej inteligencji.

Międzynarodowy wyścig o stworzenie możliwie najlepszego modelu AI trwa w najlepsze, czego dowodem są wydarzenia z ostatnich tygodni. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, chiński DeepSeek zdobył wielką popularność na świecie, co pozwoliło na uznanie go za poważnego konkurenta dla OpenAI. Amerykanie nie pozostali jednak bierni i w niedzielę 2 lutego zaprezentowali funkcję Deep Research, która pozwala ChatowiGPT na sporządzanie raportów dorównujących tym pisanym przez analityków.

    Reklama

    Powstał otwartoźródłowy odpowiednik Deep Research

    Po niedzielnej premierze do pracy zabrali się również inni, niezależni deweloperzy. Jak opisuje TechCrunch, jedna z nich, działająca na platformie Hugging Face, pochwaliła się opracowaniem „otwartego” odpowiednika nowej funkcji ChataGPT. Open Deep Research – jak nazwano projekt – składa się z płatnego modelu OpenAI o1 (oryginał jest oparty o wersję o3) oraz otwartoźródłowego „agentic frameworku”, który pomaga o1 w przeprowadzeniu analizy i korzystaniu z sieci.

    Co ciekawe, informatycy twierdzą, że Open Deep Research powstał w mniej niż 48 godzin. Miało się to udać dzięki nauczeniu o1 korzystania z przeglądarki tekstowej oraz odpowiednika inspektora zawartości. 

    Zdaniem autorów, ODR ma również być w stanie dokonywać obliczeń czy modyfikować pliki. Z kolei wynik osiągany przez niego w benchmarku GAIA wynosi 54 proc. – o 13 pp mniej, niż w przypadku oryginalnego Deep Research. 

      Reklama

      200 dolarów za dostęp? Zrobimy odpowiednik za darmo

      Zespół deweloperów udostępnił demo ODR na portalu Hugging Face. W chwili powstawania tego artykułu było ono niedostępne – próba wejścia kończyła się otrzymaniem błędu HTTP 500. Sam kod jest bezproblemowo osiągalny zarówno w tym samym serwisie, jak i na GitHubie.

      Nie jest to oczywiście jedyny projekt będący klonem Deep Research. Jednym z przykładów jest autor agenta AI aomni, który stworzył swój własny otwartoźródłowy odpowiednik funkcji OpenAI.

      Dlaczego deweloperzy decydują się na budowę swoich własnych wersji narzędia OpenAI? Głównym czynnikiem w ich powstawaniu są pieniądze – DeepResearch jest bowiem dostępny po zapłaceniu 200 dol. za odpowiedni poziom subskrypcji, zaś jego odpowiedniki nie kosztują ani grosza.

        Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

        Reklama
        Reklama

        Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

        YouTube cover video

        Komentarze

          Reklama