Technologie
Sora od OpenAI wygeneruje wideo. Są pewne ograniczenia
OpenAI zaprezentowało Sorę Turbo, czyli narzędzie do generowania wideo o bardzo dobrej jakości. Po testach, jakie trwały od lutego br., będzie dostępna dla użytkowników ChatGPT Plus i Pro. Są jednak pewne ograniczenia.
Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24, firma zarządzana przez Sama Altmana kilka miesięcy temu pochwaliła się stworzeniem narzędzia, które na podstawie odpowiednich promptów w minutę wygeneruje wysokiej jakości wideo.
Sora Turbo
Po testach narzędzia, w tym tygodniu OpenAI ogłosiło nową wersję tego modelu AI - Sorę Turbo, który według informacji firmy - może tworzyć realistyczne filmy na podstawie tekstu.
„Sora stanowi podstawę dla AI, która rozumie i symuluje rzeczywistość - ważny krok w kierunku opracowywania modeli, które mogą wchodzić w interakcje ze światem fizycznym” - uważa gigant AI.
Sora Turbo będzie dostępna dla użytkowników ChatGPT Plus i Pro, ma być też szybsza niż model zaprezentowany w lutym br. Użytkownicy mogą generować filmy o rozdzielczości do 1080p, do 20 sekund długości, w proporcjach szerokoekranowych, pionowych lub kwadratowych. Można je również remiksować oraz generować zupełnie nową zawartość na podstawie promptów. Dodano też zakładki „Polecane kanały” oraz „Ostatnie”, gdzie umieszczane są dzieła tworzone przez społeczność.
W ramach konta ChatGPT Plus i Pro - w subskrypcji miesięcznej - można wygenerować do 50 filmów w rozdzielczości 480p. Możliwa jest generacja w rozdzielczości 720p, ale w zamian za niższy limit. Plan Pro ma z kolei oferować wyższą rozdzielczość i 10-krotnie większe możliwości użycia.
Czytaj też
Obraz wygenerowany przez AI
OpenAI zaznacza, że model ma wciąż wiele ograniczeń i potrafi np. pokazać nierealistyczną grafikę. „Wprowadzamy teraz naszą technologię generowania wideo, aby dać społeczeństwu czas na zbadanie jej możliwości i wspólne opracowanie norm i zabezpieczeń, które zapewnią, że będzie ona używana w sposób odpowiedzialny w miarę postępu w tej dziedzinie” - stwierdzono na oficjalnym blogu firmy.
Filmy mają zawierać metadane, które będą wskazywać, że pochodzą one z tego konkretnego narzędzia. Dodano też zabezpieczenia w postaci znaków wodnych i stworzono „wewnętrzne narzędzie wyszukiwania, które sprawdzi czy treść pochodzi z Sory”.
OpenAI zaznacza również, że obecnie blokuje szkodliwe formy wykorzystywania, takie jak materiały przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci i deepfake’i o charakterze seksualnym. Funkcja dotycząca rozpoznawania deepfake«ów ma być udostępniana większej liczbie użytkowników.
Czytaj też
Gdzie dostępna jest Sora?
OpenAI podaje, że Sora nie działa w wersji: ChatGPT Team, Enterprise, ani Edu. Co istotne, nie jest też dostępna dla osób poniżej 18. roku życia. W tej chwili nie funkcjonuje też w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (a więc także i w Polsce).
„Pracujemy nad dalszym rozszerzeniem dostępu w nadchodzących miesiącach” - zaznaczono.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany