Technologie
Rząd stawia na półprzewodniki. Skąd weźmie energię?
![Projekt "Polityki dla sektora półprzewodników" budzi pytania o przygotowanie Polski pod względem zużycia i cen energii. Czy polski rząd pracuje nad rozwiązaniami tych problemów?](https://cdn.defence24.pl/2025/02/06/800x450px/ixhhhPETCEyZF08pRBzCOTf4ePh1PxJWaSWn5oNA.sqyd.jpg)
Autor. CyberDefence24
Wraz z prezentacją projektu „Polityki dla sektora półprzewodników” pojawiają się pytania związane z zapotrzebowaniem na energię, jakie wygenerują inwestycje. Czy Polska sprosta problemowi dużego zużycia i kosztów energii, aby zachęcić przedsiębiorców do budowy fabryk w naszym kraju?
W czwartek 6 lutego Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało projekt „Polityki dla sektora półprzewodników”. Dokument ten, według słów wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego, ma wskazywać silne miejsce, które może zająć Polska w globalnym łańcuchu dostaw.
„Polityka półprzewodnikowa ma być elementem przełomu” – powiedział szef resortu cyfryzacji. Szerzej piszemy o sprawie w tym artykule.
Miks energetyczny odpowiedzią na potrzeby branży
Nowe inwestycje w sektorze półprzewodnikowym dotykają jednak kwestii związanych z zapotrzebowaniem na energię. Polska jest jednym z krajów, w których potencjał widzi sfera centrów danych w związku z ograniczeniami w rozbudowie zachodnich hubów. Czy rząd przygotowuje się na rozwiązanie kwestii zarówno zużycia, jak i kosztów energii?
Zapytany o tę kwestię minister cyfryzacji odpowiedział nam, że energię na rozwój branży półprzewodnikowej ma zapewnić m.in. „odpowiedzialny miks energetyczny”. Rząd chce szybko rozwijać sektor odnawialnych źródeł energii, jak np. pierwsze inwestycje w farmy wiatrowe.
Mamy plany dla całego rynku mocy na kolejne 5 lat z długofalową strategią i inwestycjami, również w energetykę jądrową. Elektrownia atomowa w Polsce też przyspiesza i to też jest dla nas bardzo ważny element: budować państwo w bardzo spójny, interoperacyjny sposób, gdzie rozwój technologii cyfrowych wiąże się z tym, że inne ministerstwa będą dokładnie takie warunki realizowały też w Polsce.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
Bez energii nie ma rozwoju
Jak wskazał Gawkowski, od „dużej energii” zależy wiele elementów.
„(Bez niej – red.) nie ma rozwoju technologicznego, nie ma mikroprocesorów, nie ma czipów, dużych centrów danych” – wymieniał w trakcie konferencji prasowej szef resortu cyfryzacji. Według jego słów, przedstawiony dokument wskazuje na tę zależność.
Dodatkowo, wiceszef Rady Ministrów zapowiedział, że premier Donald Tusk ma zaprezentować w poniedziałek elementy dotyczące budowy „odpowiedzialnego systemu”. Ma on połączyć ze sobą sprawy gospodarcze, energetyczne oraz bezpieczeństwa.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?