Technologie
Runet 2.0. Rosja: połączenie z internetem tylko z paszportem
Już wkrótce do internetu w Rosji będzie można wejść tylko z paszportem i nie jest to żart. Pod koniec roku ma ruszyć Runet 2.0 - zamknięta wersja rosyjskiego internetu ściśle kontrolowana przez państwo.
Jeszcze przed końcem tego roku w Rosji ma ruszyć pilotażowy projekt Runet 2.0, który zakłada uruchomienie dla obywateli specjalnej sieci, gdzie będą dostępne jedynie „bezpieczne” i „zaufane przez państwo” usługi, których dostawcy spełnią wszystkie wymogi dyktowane przez rosyjskich regulatorów.
Czytaj też
„Konieczne zmiany”
Uruchomienie Runetu 2.0 zapowiedział wiceprzewodniczący komisji Dumy ds. polityki informacyjnej, technologii informacyjnych i komunikacji Andriej Swintsow.
Jego zdaniem „konieczne są zmiany” w działaniu technologii internetu, które sprawią, że będzie on „absolutnie transparentny” i nie będzie można do niego wchodzić z „różnych anonimowych urządzeń”.
Czytaj też
Do Runetu tylko z paszportem
Dlatego, aby skorzystać z Runetu 2.0, będzie trzeba zarejestrować się z użyciem rosyjskiego paszportu. Inaczej do sieci nie wejdziemy.
W innych częściach świata - poza terytorium Rosji - dostęp ma być możliwy jedynie do wydzielonej, „chronionej” części rosyjskiego internetu.
Zdaniem rosyjskich polityków takie rozwiązanie jest dobre, bo wtedy wiadomo, że z usług zaufania publicznego korzystają właściwe osoby i nie ma ryzyka pomyłki co do logowania nieuprawnionych użytkowników, jak i nadużyć względem danych osobowych.
Ponadto, całkowity brak anonimowości w sieci ma chronić Rosjan przed phishingiem, spamem i oszustwami - twierdzi Swintsow.
Czytaj też
Bezpieczeństwo na własną rękę
Jak wskazał wiceprzewodniczący komisji Dumy, internet poza Runetem również będzie dostępny dla użytkowników, ale tam „sami oni będą odpowiedzialni za swoje dane osobowe i bezpieczeństwo”.
Rozwój własnego internetu Rosja uzasadnia koniecznością promocji własnych usług cyfrowych i działaniami na rzecz wsparcia rosyjskiej branży IT.
W rzeczywistości jednak to rozciągnięcie całkowitej kontroli nad obywatelami na wzór Chin, w których również istnieje kontrolowana przez państwo sieć z ogromnie rozwiniętym aparatem cenzury. Wielokrotnie pisaliśmy o tym na łamach naszego serwisu, gdzie poruszaliśmy już wcześniej także informacje związane z planami uruchomienia Runetu.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany