Reklama

Technologie

Otwarte dane publiczne. Podano liczby na 10-lecie

Ministerstwo Cyfryzacji świętuje 10-lecie otwartych danych. Na zwołanej z tej okazji konferencji prasowej, minister Krzysztof Gawkowski podsumował pierwszą dekadę projektu.
Ministerstwo Cyfryzacji świętuje 10-lecie otwartych danych. Na zwołanej z tej okazji konferencji prasowej, minister Krzysztof Gawkowski podsumował pierwszą dekadę projektu.
Autor. CyberDefence24

Ministerstwo Cyfryzacji świętuje 10-lecie projektu otwartych danych publicznych i portalu dane.gov.pl. Z tej okazji, w siedzibie resortu odbyła się w piątek konferencja prasowa wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego.

Projekt rządowego portalu z otwartymi danymi ruszył w 2014 roku. Przez ostatnią dekadę, według statystyk Ministerstwa Cyfryzacji, pojawiło się tam przeszło 37 tys. danych, które pochodzą od ponad 400 podmiotów uczestniczących w projekcie.

Czytaj też

Reklama

Wicepremier: „Otwarte dane fundamentem nowoczesnego państwa"

Jak powiedział podczas konferencji prasowej szef resortu cyfryzacji, otwartość danych stanowi fundament nowoczesnego państwa. „Dzięki nim możemy tworzyć nowe rozwiązania, aplikacje, innowacje, rozwijać gospodarkę” – przekazał Gawkowski, dodając, że Polska jest wyżej w rankingu otwartości danych niż Niemcy, Włochy czy Hiszpania.

Wicepremier podziękował również wszystkim, którzy zaangażowali się w pracę nad portalem od jego początku. „Zaangażowanie spowodowało, że w ciągu ostatnich 5 lat, z 11 miejsca awansowaliśmy na pierwsze miejsce. Bardzo serdecznie dziękuję i chciałbym powiedzieć z dumą, że wszyscy, którzy pracowali nad tym projektem, przyczynili się do jego sukcesu” – powiedział minister.

Czytaj też

Reklama

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dołącza do otwartych danych

Krzysztof Gawkowski wskazał również, że do prawidłowego działania formuły otwartych danych, potrzebna jest również współpraca z organami samorządowymi.

„Musimy współpracować z samorządami, żeby mieć poczucie, że je zachęcamy, żeby wprowadzały dane do systemu i żebyśmy mogli z nich korzystać” – powiedział wicepremier.

Na konferencji był również obecny przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kazimierz Karolczak. Podpisał on w imieniu GZM list intencyjny, zgodnie z którym ten organ samorządowy udostępni dane na najwyższych poziomach otwartości.

„Kiedy powstawała metropolia, zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób zarządzać tą organizacją, na podstawie czego podejmować decyzje. I bardzo szybko doszliśmy do wniosku, że jedyną taką platformą, która pozwala nam zbierać informacje z tego co się dzieje, to są właśnie otwarte dane. Namówiliśmy szereg gmin do tego, by te dane otwierać, by dzielić się z tym, co w tych urzędach się dzieje” – powiedział Karolczak.

Z kolei Anna Gos, Pełnomocniczka Ministra do spraw otwartości danych i Dyrektorka Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji wskazała, że w ostatnich latach miało miejsce znaczne wzmocnienie procesu otwierania danych.

„Zawsze staraliśmy się podążać za potrzebami naszych klientówSłuchaliśmy jakie dane są potrzebne i jak trzeba rozwijać portal – tak, aby każdy mógł korzystać z niego w swoim codziennym życiu, ale też rozwoju swojego biznesu do rozwijania innowacji” – wyjaśniła.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: .

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama