Reklama

Polityka i prawo

Wiceminister cyfryzacji: Polski głos ws. sztucznej inteligencji będzie słyszany

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski mówi o sztucznej inteligencji
Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski mówi o sztucznej inteligencji
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji/ oficjalny profil X

Polska będzie obecna podczas AI Safety Summit. Po miesiącach nieobecności będzie słyszany polski głos, który powie, że regulacje sztucznej inteligencji są ważne i pilne. Ale dla nas największym priorytetem w tworzeniu tych regulacji jest to, aby powstały w szerokim porozumieniu - zadeklarował wiceminister cyfryzacji dr Dariusz Standerski.

W tym tygodniu Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało utworzenie Komisji Nadzoru nad Sztuczną Inteligencją. Jako potencjalne organy nadzoru wskazywano w prekonsultacjach na: UOKiK, PUODO, KNF, KRRiT, UKE, Ministerstwo Cyfryzacji. Natomiast jako organ notyfikujący najczęściej padały odpowiedzi o Polskim Centrum Akredytacji (PCA).

„Będziemy wspierać prace nad utworzeniem komisji nadzoru ds. sztucznej inteligencji. Dzisiaj żaden urząd w Polsce nie ma kompetencji ustawowych do takich działań” – stwierdził wiceminister cyfryzacji dr Dariusz Standerski podczas briefingu prasowego dotyczącego wyników prekonsultacji wdrożenia aktu o sztucznej inteligencji (AI Act), na którym byliśmy obecni.

Poinformowano również o planach utworzenia Funduszu sztucznej inteligencji, który służyłby przede wszystkim wsparciu naukowców i małych przedsiębiorców, o czym pisaliśmy już na łamach CyberDefence24.

Reklama

Przepisy potrzebne jak najszybciej

W czwartek, w czasie konferencji Impact Standerski powiedział, że podstawą jest skuteczne uregulowanie sztucznej inteligencji w taki sposób, aby systemy AI nie prowadziły np. do oceny pracownika, ucznia czy namierzania przeciwników politycznych, ponieważ tego zakazuje prawo europejskie.

„W Polsce pracujemy również nad wyłączeniem systemów, które naruszałyby nasze prawa pracownicze czy prawa naszych dzieci w miejscach publicznych. Tu jest klucz, aby zrobić to skutecznie” - zaznaczył dr Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji.

Dodał, że w Polsce potrzebne są takie przepisy, aby wspólnie z Policją, służbami, Prokuraturą i sądami wprowadzić takie rozwiązania, by móc to wyegzekwować i jak najszybciej wprowadzić.

Reklama

Polska obecna podczas AI Safety Summit

Przypomnijmy, że w listopadzie 2023 roku odbył się globalny szczyt ws. AI (AI Safety Summit), w czasie którego Polska była nieobecna.

Konferencja została zwołana przez brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka i dotyczyła etycznej sztucznej inteligencji. Zjednoczone Królestwo, USA, Australia, Unia Europejska i Chiny podpisały wspólną deklarację, wskazując, że sztuczna inteligencja to „katastrofalne zagrożenie”. O innych ustaleniach pisaliśmy także w tym tekście.

Czytaj też

Teraz okazuje się, że w kolejnym AI Safety Summit przedstawiciele polskiego rządu mają wziąć udział. Odbędzie się on w dniach 21-22 maja w Seulu. Ma poruszać tematy związane z bezpieczeństwem sztucznej inteligencji.

„Polska będzie obecna podczas AI Safety Summit i po miesiącach nieobecności będzie słyszany polski głos, który powie, że regulacje sztucznej inteligencji są ważne i pilne, ale dla nas największym priorytetem w tworzeniu tych regulacji jest to, aby powstały w szerokim porozumieniu” - podkreślił wiceminister cyfryzacji.

Czytaj też

Reklama

Komisja Nadzoru nad Sztuczną Inteligencją

Dr Dariusz Standerski nawiązał też do planów utworzenia Komisji Nadzoru nad Sztuczną Inteligencją, podkreślając, że chcą stworzyć urząd, który „stanie się tylko ważniejszy niż w chwili powstania”.

„Będzie miał dużo więcej zadań, dużo więcej roboty za 5 czy 10 lat. Za 10 lat musimy być pewni, że w 2024 roku dobrze go zaprojektowaliśmy i jest zgoda co do tego, że dobrze działa. Dlatego chcemy też, aby (dyskusje - red.) nie skupiały się tylko w gronie kilku »szczęśliwców« rozwoju AI. Stąd pracujemy nad rozwojem Funduszu AI, tak aby na pokład wziąć przede wszystkim polskich, małych i średnich przedsiębiorców. Aby wykorzystać masę - ten potencjał, który w nich tkwi, a trzeba tylko dać im szansę” - podsumował.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze