Polityka i prawo
2024 rokiem „cyfrowej higieny”. Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza nowe działania
„Ministerstwo Cyfryzacji będzie promować rok 2024 jako czas cyfrowej higieny i odpowiedzialności” – ogłosił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jakie działania podejmie resort, aby za zapowiedziami, podążyły określone działania?
Cyfrowa higiena ma znaleźć się w centrum działań podejmowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji. Resort zapowiada organizację specjalnych kursów oraz chwali się nową platformą e-learningową poruszającą tę tematykę.
Jak informuje ministerstwo, kurs „Cyfrowa higiena” to kompendium wiedzy dla nauczycieli, uczniów klas 7–8 i uczniów szkół ponadpodstawowych. Zawiera informacje nie tylko na temat cyfrowej higieny, ale też uzależnienia od mediów cyfrowych oraz zagrożeń dla zdrowia psychicznego i fizycznego, jakie wynikają z nadmiernego używania internetu i nowych technologii.
Więcej na temat problemów związanych z coraz dłuższym czasem spędzanym przez nastolatki w sieci pisaliśmy przy okazji omawiania raportu NASK, pt. Nastolatki 3.0.
.@CYFRA_GOV_PL ogłasza bezpłatne materiały dla uczniów i nauczycieli dot. cyberhigieny. @KGawkowski: "Ogłaszamy rok 2024 rokiem cyfrowej higieny". pic.twitter.com/pWf3cRRlcW
— Michał Górski (@MGorski1991) February 1, 2024
„1 lutego ma miejsce premiera nowego, bezpłatnego kursu o cyberhigienie (…). Po wakacjach rozpocznie się realizacja kursu dla młodszych uczniów” – poinformował minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który zapowiedział też organizację serii wyjazdów do szkół, w których chce osobiście promować kwestie „cyberodpowiedzialności”.
Czytaj też
Program dopasowany do nauczycieli
Na temat programu w czasie konferencji na której byliśmy obecni wypowiedziała się również jego współautorka - Anna Borkowska, ekspertka NASK ds. edukacji cyfrowej. Zapytana przez nas o to, jak nauczyciele mogą korzystać ze wspomnianej platformy e-learningowej i w ramach jakich zajęć szkolnych, odpowiedziała:
„Platforma ma być elastyczna dla nauczycieli. Nie narzucamy im konkretnego grafiku. Zajęcia mogą odbywać się zarówno podczas godzin wychowawczych, jak i lekcji informatyki. To nauczyciel decyduje w jakiej formule będzie realizował kursy ze swoimi uczniami” – powiedziała przedstawicielka NASK.
„Z edukacją dotyczącą cyberhigieny chcemy też wyjść poza mury szkolne. Rodzice również mogą korzystać z platformy” – dodała.
Czytaj też
Plan na najbliższe miesiące
Ministerstwo i Ogólnopolska Sieć Edukacyjna zaprezentowały też plan na najbliższe miesiące. W lutym do nauczycieli mają trafić broszury zatytułowane: „Bezpiecznie w wirtualnej rzeczywistości”, w których przedstawione mają być porady dotyczące technologii VR w szkołach.
Miesiąc później swoją premierę ma mieć poradnik skierowany do rodziców: „Nastolatki w sieci: multiscreening i wielozadaniowość”. Z kolei w tym samym czasie nauczyciele zyskają dostęp do kursu „(Dez)informacja, czyli w co uwierzyć w internecie” . Natomiast maj ma przynieść pakiety dla uczniów dotyczące cyberhigieny oraz poradniki dla opiekunów w tej kwestii.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:\*[email protected].\*
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany