Technologie
"Miłość" wygenerowana przez AI. Pomoc czy zagrożenie?
Coraz częściej powstają chatboty AI, których celem ma być rzekoma walka z samotnością. Jakie zagrożenia za tym się kryją i czy oferując „zaopiekowanie, zrozumienie i miłość” paradoksalnie nie przyczynia się to do pogłębienia problemu?
Epidemia samotności dotyka coraz większego grona osób. Mowa tu szczególnie o społeczeństwie zachodnim. Świadczą o tym m.in. dane, które przytoczyliśmy na łamach CyberDefence24 w tym tekście.
Jeszcze na początku XXI wieku Amerykanie w wieku 15-24 lata spędzali średnio 2,5 godziny dziennie ze znajomymi (poza szkołą/uczelnią). Obecnie czas ten skurczył się do zaledwie 40 minut. Nie lepiej jest w krajach Europy Zachodniej czy też w Polsce.
Nic więc dziwnego, że część firm technologicznych – obserwując coraz większy problem samotności, a jednocześnie doświadczając ogromnego rozwoju narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji – chce to wykorzystać. To z tego powodu tzw. „towarzyskie chatboty” zyskują coraz większą popularność, zarówno u producentów, jak i użytkowników.
Czytaj też
Długoterminowe konsekwencje
Decydowanie się na korzystanie z takich rozwiązań może wiązać się z pewnymi konsekwencjami. Jak wynika z raportu Fundacji Mozilla, która przeprowadziła analizę 11 towarzyskich chatbotów, praktycznie każdy z nich sprzedaje dane swoich użytkowników. To zarobek, a nie dobrostan psychiczny osób korzystających z aplikacji jest priorytetem twórców tego typu rozwiązań i o tym trzeba pamiętać.
Kolejnym problemem, o którym bardzo często się zapomina, jest brak wiedzy na temat długoterminowego wpływu takich narzędzi na ludzi, ich psychikę i relacje. Fakt, że fora użytkowników pełne są wpisów mówiących o „emocjonalnym przywiązaniu do botów” nie świadczy o tym, że jest to rozwiązanie, które im „służy”.
Mogą o tym świadczyć badania, przeprowadzone przez Uniwersytet Stanforda na liczbie 1 tys. studentów, którzy przez miesiąc korzystali z aplikacji Replika: My AI Friend. Wyniki wykazały, że zdecydowana większość z nich doświadczyła przez ten czas samotności, a prawie połowa przyznała, że odczuwała ją „bardzo dotkliwie”. To pokazuje, że pozorna pomoc w walce z osamotnieniem paradoksalnie jeszcze bardziej pogłębia ten stan. Więcej na temat badania można przeczytać tutaj.
/MG
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].