Reklama

Technologie

Meta wchodzi do szkół z goglami VR. Filmy edukacyjne dostarczy VR Heroes Studio

Jakub Turowski, Meta w czasie prezentacji projektu
Jakub Turowski, Meta w czasie prezentacji projektu
Autor. materiały własne Meta

We wtorek w czasie konferencji Meta ogłosiła partnerstwo z polską firmą VR Heroes Studio. Projekt obejmuje emisję filmu „Kartka z Powstania” za pośrednictwem gogli Meta Quest 2 w szkołach, a w przyszłości także innych produkcji edukacyjnych. Projekt ma objąć około 160 placówek w całej Polsce.

Reklama

W październiku 2021 roku Facebook ogłosił zmianę nazwy koncernu na Meta , co bezpośrednio wiąże się ze zmianą strategii giganta i pójściem w stronę stworzenia metawersum – „wirtualnego wszechświata”, w którym mamy pracować, spotykać się, a nawet... żyć.

Reklama

W związku z tym faktem, spółka ogłosiła plan stworzenia miejsc pracy dla 10 tys. specjalistów w UE, którzy posiadają wysokie kwalifikacje w IT.

Dodatkowo firma cały czas inwestuje w rozwój technologii VR i swoich gogli , których co jakiś czas pojawiają się nowe modele.

Reklama

Czytaj też

Meta ogłasza współpracę ze start-upem VR

We wtorek podczas konferencji prasowej Meta ogłosiła współpracę z firmą VR Heroes Studio, która zajmuje się produkcją filmów w VR. Dotychczasowe pozycje miały charakter edukacyjny, zatem postanowiono wykorzystać je w polskich szkołach. VR Heroes - wykorzystując google VR Mety - tworzy filmy w wirtualnej rzeczywistości - przede wszystkim historyczne. Jednym z przykładów jest „Kartka z Powstania” o Powstaniu Warszawskim.

Jakub Turowski, dyrektor ds. polityki publicznej Meta w regionie Europy Środkowo-Wschodniej przypomniał, że w ubiegłym roku Meta zmieniła nazwę. „Moim zdaniem obecna nazwa dużo lepiej odzwierciedla kierunek i to jak widzimy przyszłość internetu. Wierzymy w internet bardziej immersyjny. Metawersum w żaden sposób nie zostanie zbudowane przez jedną, dwie, trzy firmy, a tylko i wyłącznie w momencie, kiedy współpraca pomiędzy większymi firmami i lokalnymi startupami - jak VR Heroes i administracją publiczną się uda” – ocenił.

Jakub Turowski dodał, że jego zdaniem metawersum będzie „olbrzymią rewolucją w wielu dziedzinach naszego życia: gospodarce, przemyśle, medycynie, ale i edukacji”.

Czytaj też

Projekt ma wspierać polski rząd

Projekt o charakterze edukacyjnym ma wspierać polski rząd – zakłada on emisję filmu „Kartka z Powstania”, który ma zobaczyć 25 tys. uczniów z ponad 160 szkół z klas 7 i 8 w całej Polsce. Dodatkowo nauczyciele mają być szkoleni z technologii VR.

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM stwierdził, że „patrzy na metaverse jako na rozwiązanie, które może być przeniesieniem internetu z dwuwymiarowej przestrzeni do trzeciego wymiaru”.

„To rewolucja, w której jako rząd, jako instytucje publiczne zajmujące się cyfryzacją musimy chociaż spróbować być. Jeżeli się tego nie zrobi, to tak jak wielu innym firmom ten pociąg może odjechać. Historia pełna jest takich przykładów” – zaznaczył.

Dodał, że jego zdaniem, aby pokazać ludziom korzyści wynikające z technologii VR, trzeba pokazać jej praktyczne zastosowanie. „Historia naszego kraju, Polski to coś, co myślę, że do VR zachęci. 25 tys. młodych osób, które zobaczą ten film, to duża skala, ale skala oddziaływania programów rządowych powinna być rzędu kilkuset tysięcy czy milionów złotych. Chciałbym, aby takie rozwiązania trafiały do każdego młodego człowieka” – podkreślił Cieszyński.

Historia w VR

Twórcy VR Heroes: Tomasz Dobosz oraz Mariusz Laszuk
Twórcy VR Heroes: Tomasz Dobosz oraz Mariusz Laszuk
Autor. materiały własne Meta

Twórcy VR Heroes: Tomasz Dobosz, reżyser filmu „Kartka z Powstania” i współwłaściciel firmy oraz Mariusz Laszuk zaznaczyli, że są pierwszym polski start-upem VR-owym, który współpracuje z Metą. Swoją przygodę z VR zaczynali właśnie od filmu „Kartka z Powstania” w 2016 roku, a dziś są jednym z największych studiów produkcyjnych VR w Europie Środkowo-Wschodniej. Ich zdaniem VR „to kolejne medium, skok technologiczny, który wprowadzają w życie młodych osób, a to od nich będzie zależało czy wykorzystają VR”.

Projekt „Innowacyjna Historia” będzie realizowany z Ministerstwem Edukacji i Nauki i będzie dostępny dla zainteresowanych szkół – będą mogły zgłosić się do programu za pośrednictwem specjalnej strony internetowej, która wkrótce ruszy. Początkowo emisja filmu planowana jest w szkołach podstawowych, niewykluczone, że w przyszłości odbędzie się także w szkołach średnich.

Celem programu ma być przybliżenie polskim nauczycielom możliwości jakie daje wirtualna rzeczywistość w procesie nauczania, a uczniowie mają poznawać historię w nowy sposób.

Stała bezpłatna wystawa w VR

Kolejnym elementem współpracy między stronami będzie stała i otwarta dla wszystkich edukacyjna wystawa VR Kartka z Powstania – Virtual Reality Exhibition, działająca w warszawskiej Hali Koszyki od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 - 19:00. Będzie tam prezentowany film w VR “Kartka z Powstania” na goglach Meta Quest 2.

Kadr z filmu VR "Kartka z Powstania"
Kadr z filmu VR "Kartka z Powstania"
Autor. materiały własne Meta

Meta zapowiedziała również udostępnienie Meta Przestrzeni w Warszawie na potrzeby przeprowadzenia dodatkowych praktycznych warsztatów dla nauczycieli z pracy z zestawami VR Meta Quest 2.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze