Reklama

Technologie

Jak będzie wyglądało Metawersum w 2040 roku?

Autor. Martin Sanchez / Unsplash

Jak w 2040 roku będzie wyglądało szumnie zapowiadane przez Marka Zuckerberga i jego naśladowców Metawersum? Czy naprawdę zanurzymy się w wirtualnej rzeczywistości, do której przeniesie się wiele z naszych codziennych czynności życiowych? Eksperci są podzieleni.

Reklama

Najnowsze badania przeprowadzone przez Pew Research Center dowodzą, że konsensusu w kwestii tego, jak będzie wyglądało Metawersum za kilkanaście lat, obecnie wśród ekspertów nie ma. 

Reklama

Badacze obawiają się jednak, że szumnie zapowiadane Web3 – internet, który będzie oferował użytkownikom doświadczenie zanurzenia w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, będzie pełne problemów – zwłaszcza, jeśli będzie rozwijane przez te same podmioty, które stoją za budową dominujących obecnie platform internetowych.

Pandemia wzmocniła trend Metawersum

Według ekspertów, interakcje z rzeczywistością rozszerzoną, mieszaną i wirtualną to nie nowość – od lat mamy z nimi do czynienia w świecie gier wideo, gdzie korzystamy z możliwości zanurzania się w wirtualnych światach zarówno za pośrednictwem komputera, jak i innych rodzajów interfejsów, pozwalających na głębsze doświadczenie. 

Reklama

Pandemia COVID-19 i rzeczywistość pracy zdalnej przyspieszyły rozwój trendu Metawersum jako nowej przestrzeni, która ma znajdować  zastosowanie również w sferze biznesowej i zawodowej. Doprowadziło to do przekierowania na budowę Metawersum wielomiliardowych inwestycji, jak i powstania nowych trendów oraz przewidywań w zakresie rozwoju internetu i przyszłości świata cyfrowego.

Czy rzeczywistość 3D nam pomoże?

Zwolennicy idei rozwoju Metawersum twierdzą, że powstanie nowych, wirtualnych środowisk pozwalających na uczestnictwo w cyfrowych formach życia z wykorzystaniem trójwymiarowych awatarów, przyczyni się do korzyści dla wielu grup społecznych.

Czytaj też

Rozwinąć mają się m.in. edukacja, służba zdrowia, przemysł rozrywki, a także konsumpcja sztuki, wraz z innymi obszarami aktywności, takimi jak uczestnictwo w projektach obywatelskich i ogólne włączenie społeczne.

Sztuczna inteligencja i treści generowane w oparciu o dane i ich analizę mają przyczynić się do ubogacenia życia – oceniają apologeci Metawersum.

Po drugiej stronie jednak znajdują się krytycy tego rodzaju rozwiązań, którzy wskazują, że nasza emigracja do wirtualnego świata okupiona będzie wieloma stratami, choćby w dziedzinie prywatności, bezpieczeństwa osobistego i cyberbezpieczeństwa, jak i zdrowia oraz oddziaływania zanurzenia się w wirtualnym świecie na naszą sferę finansową.

Jak rozwinie się wirtualny świat?

Pew Research Center przeprowadziło ankietę na ten temat wśród 624 innowatorów, ekspertów z branży nowych technologii, programistów, liderów polityki i biznesu, badaczy, jak i aktywistów, zajmujących się prawami obywatelskimi oraz prawami człowieka. 

Czytaj też

Celem badania było zrozumienie, w jaki sposób według nich Metawersum będzie rozwijać się dalej, w perspektywie- sięgając horyzontu - 2040 roku.  

Według 54 proc. z nich, do tego czasu Metawersum będzie zdecydowanie bardziej zaawansowane i pozwoli na faktyczne zanurzenie się w wirtualnej rzeczywistości, w przeciwieństwie do tego, jak jest obecnie postrzegane. Dodatkowo, ma ono być całkowicie pełnoprawnym, dobrze prosperującym elementem codzienności ponad pół miliarda osób na całym świecie. 

46 proc. spodziewa się z kolei, że do 2040 roku Metawersum nie będzie na tyle dopracowane, by można było je uznać za nową codzienność i w pełni się w nim zanurzyć. 

Jeśli Metawersum, to jakie?

Wśród respondentów Pew Research Center dominuje przekonanie, że jeśli Metawrsum istotnie rozwinie się w stronę oferującej nam pełne zanurzenie rzeczywistości, to dominować w nim będą technologie rzeczywistości rozszerzonej i mieszanej, a nie wirtualnej. 

Ich podstawą będzie sztuczna inteligencja, a cała wizja ma być dla użytkowników kusząca przede wszystkim dlatego, że będzie opierała się na uzupełnieniu świata realnego o różne elementy cyfrowe, a nie będzie wymagała od nas przeniesienia się całkowicie w świat wirtualny – szanse na to, że zmysłowo się z Metawersum skleimy, znacznie wobec tego rosną. 

Czytaj też

Wirtualna rzeczywistość w Metawersum ma być zarezerwowana dla grup szczególnie zainteresowanych uczestnictwem w nowym cyfrowym świecie, nie będzie jednak szerzej stosowana – za wyjątkiem branż takich jak: rozrywka, medycyna, edukacja i różne inne środowiska stworzone z myślą o percepcji treści.

Metawersum szansą na rozwój wiedzy?

Rozwój Metawersum w oczach respondentów jest szansą na ekspansję systemów cyfrowych, pozwalających na edukację i zdobywanie wiedzy dużo lepiej, niż to ma miejsce przy zastosowaniu obecnych narzędzi – uważają eksperci ankietowani przez Pew. 

Jednocześnie, jak zwracają uwagę, nowa generacja cyfrowego świata nie będzie wolna od znanych nam już z czasów Web 2.0 problemów, jeśli w budowę Metawersum będą zaangażowani ci sami gracze, którzy stworzyli obecne platformy. W tym kontekście, Metawersum może stać się kolejnym narzędziem „kapitalizmu inwigilacji" opisanego przez Szoszanę Zuboff. 

Jak obecnie wyglądają prace nad Metawersum?

Na to pytanie staraliśmy się odpowiedzieć już wcześniej w naszych tekstach – m.in. tutaj, gdzie przeanalizowaliśmy stan prac nad Metawersum, z którym mamy do czynienia obecnie .

Wskazywaliśmy również, co Metawersum może zmienić w naszym sposobie funkcjonowania w świecie cyfrowym, wyjaśniając jego koncepcję w tym tekście - i podkreślając, że nie jest to wyłącznie projekt technologiczny, ale i polityczny .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze