Technologie
Komisja Europejska stawia na sztuczną inteligencję. Chce wesprzeć startupy
Komisja Europejska ogłosiła uruchomienie pakietu rozwiązań na rzecz innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji. Celem ma być m.in. wsparcie startupów czy małych i średnich przedsiębiorstw, skupiających się na tej technologii. Powstanie także nowy urząd ds. AI.
Jakie nowości będą czekały na startupy i MŚP, które chcą rozwijać się w dziedzinie sztucznej inteligencji? KE w chce postawić na „godną zaufania AI”, która będzie „zgodna z wartościami i przepisami UE” i to właśnie firmy, które będą kierowały się takimi zasadami mają otrzymać wsparcie.
Już w 2023 roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiadała, że europejskie superkomputery zostaną udostępnione innowacyjnym europejskim przedsiębiorstwom, które skupiają się na rozwiązaniach z obszaru AI i szkoleniu wiarygodnych modeli.
Teraz – w ramach pakietu wsparcia – KE deklaruje w komunikacie, że zapewni „uprzywilejowany dostęp do superkomputerów startupom w dziedzinie sztucznej inteligencji i szerzej – w zakresie innowacji”.
„Aby rozwijać sztuczną inteligencję, potrzebujesz mocy obliczeniowej. (…) Chcemy zatem zapewnić MŚP i przedsiębiorstwom typu startupy uprzywilejowany dostęp do sieci europejskich superkomputerów. Zobowiązujemy się do innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji i innowacji z wykorzystaniem AI. Dołożymy wszelkich starań, aby zbudować dobrze prosperujący ekosystem sztucznej inteligencji w Europie” – podkreśliła Margrethe Vestager, wiceszefowa KE.
Czytaj też
Fabryki sztucznej inteligencji
Nowym przedsięwzięciem ma być też ustanowienie „fabryk sztucznej inteligencji” – koncepcja ta zakłada m.in. zakup, modernizację i korzystanie z superkomputerów przeznaczonych do działań w zakresie sztucznej inteligencji, by umożliwić szkolenie dużych modeli AI ogólnego przeznaczenia; ułatwianie dostępu do superkomputerów dla startupów i MŚP czy oferowanie punktu kompleksowej obsługi dla firm i innowatorów, a także badaczy AI.
„Ogłaszamy dziś uruchomienie fabryk sztucznej inteligencji, skupiających »surowce« na potrzeby sztucznej inteligencji: moc obliczeniową, dane, algorytmy i talenty. Będą służyć jako punkt kompleksowej obsługi dla europejskich przedsiębiorstw typu startupy, które zajmują się sztuczną inteligencją, umożliwiając im opracowywanie najbardziej zaawansowanych modeli i zastosowań przemysłowych sztucznej inteligencji. Czynimy Europę najlepszym miejscem na świecie, jeśli chodzi o godną zaufania sztuczną inteligencję” – zadeklarował Thierry Breton, komisarz do spraw rynku wewnętrznego.
Czytaj też
Urząd ds. sztucznej inteligencji
KE podjęła też decyzję o utworzeniu urzędu ds. sztucznej inteligencji, który zapewni rozwój i koordynację polityki w zakresie AI na szczeblu europejskim oraz będzie nadzorował wdrażanie i egzekwowanie prawa w tym zakresie.
Urząd powstanie w ramach Komisji i zajmie się wdrażaniem AI Act na szczeblu unijnym. „Powinien stać się centralnym organem koordynującym politykę w zakresie AI na szczeblu UE i współpracować z innymi departamentami Komisji, organami UE, państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami” – czytamy.
Ma też promować „unijne podejście do zarządzania AI” i przyczyniać się do działań UE na szczeblu międzynarodowym. Decyzja o utworzeniu urzędu ds. AI weszła w życie 24 stycznia br., a jego działalność ma ruszyć w najbliższych miesiącach.
Ogłoszenie pakietu wsparcia dla firm zajmujących się AI wynika z porozumienia politycznego, który osiągnięto w grudniu 2023 roku w sprawie tzw. AI Act (Aktu o sztucznej inteligencji). Więcej o jego zapisach pisaliśmy w tym materiale.
Wsparcie finansowe ze strony Komisji ma odbywać się z programu „Horyzont Europa” i „Cyfrowa Europa”. Jak oszacowano, pakiet ma wygenerować dodatkowe inwestycje publiczne i prywatne o łącznej wartości około 4 mld euro do 2027 roku.
Z kolei działania UE mają wpłynąć na wzrost liczby talentów poprzez inicjatywy szkoleniowe, podnoszące kwalifikacje i umożliwiające przebranżowienie.
Komisja z podejściem do AI
Komisja przyjęła także komunikat, w którym zaprezentowała własne podejście do stosowania sztucznej inteligencji. Ma to być podstawa do wewnętrznego przygotowania na wdrożenia unijnego aktu o sztucznej inteligencji. Chodzi m.in. o budowanie zdolności i kompetencji Komisji w tym zakresie, by zapewnić rozwój i zastosowanie „godnej zaufania, bezpiecznej i etycznej AI”.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany