Reklama

Technologie

Komisja Europejska stawia na sztuczną inteligencję. Chce wesprzeć startupy

Komisja Europejska chce wesprzeć startupy zajmujące się sztuczną inteligencją
Komisja Europejska chce wesprzeć startupy zajmujące się sztuczną inteligencją
Autor. Henri Lajarrige Lombard/ Unsplash

Komisja Europejska ogłosiła uruchomienie pakietu rozwiązań na rzecz innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji. Celem ma być m.in. wsparcie startupów czy małych i średnich przedsiębiorstw, skupiających się na tej technologii. Powstanie także nowy urząd ds. AI.

Jakie nowości będą czekały na startupy i MŚP, które chcą rozwijać się w dziedzinie sztucznej inteligencji? KE w chce postawić na „godną zaufania AI”, która będzie „zgodna z wartościami i przepisami UE” i to właśnie firmy, które będą kierowały się takimi zasadami mają otrzymać wsparcie.

Już w 2023 roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiadała, że europejskie superkomputery zostaną udostępnione innowacyjnym europejskim przedsiębiorstwom, które skupiają się na rozwiązaniach z obszaru AI i szkoleniu wiarygodnych modeli.

Teraz – w ramach pakietu wsparcia – KE deklaruje w komunikacie, że zapewni „uprzywilejowany dostęp do superkomputerów startupom w dziedzinie sztucznej inteligencji i szerzej – w zakresie innowacji”.

„Aby rozwijać sztuczną inteligencję, potrzebujesz mocy obliczeniowej. (…) Chcemy zatem zapewnić MŚP i przedsiębiorstwom typu startupy uprzywilejowany dostęp do sieci europejskich superkomputerów. Zobowiązujemy się do innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji i innowacji z wykorzystaniem AI. Dołożymy wszelkich starań, aby zbudować dobrze prosperujący ekosystem sztucznej inteligencji w Europie” – podkreśliła Margrethe Vestager, wiceszefowa KE.

Czytaj też

Fabryki sztucznej inteligencji

Nowym przedsięwzięciem ma być też ustanowienie „fabryk sztucznej inteligencji” – koncepcja ta zakłada m.in. zakup, modernizację i korzystanie z superkomputerów przeznaczonych do działań w zakresie sztucznej inteligencji, by umożliwić szkolenie dużych modeli AI ogólnego przeznaczenia; ułatwianie dostępu do superkomputerów dla startupów i MŚP czy oferowanie punktu kompleksowej obsługi dla firm i innowatorów, a także badaczy AI.

„Ogłaszamy dziś uruchomienie fabryk sztucznej inteligencji, skupiających »surowce« na potrzeby sztucznej inteligencji: moc obliczeniową, dane, algorytmy i talenty. Będą służyć jako punkt kompleksowej obsługi dla europejskich przedsiębiorstw typu startupy, które zajmują się sztuczną inteligencją, umożliwiając im opracowywanie najbardziej zaawansowanych modeli i zastosowań przemysłowych sztucznej inteligencji. Czynimy Europę najlepszym miejscem na świecie, jeśli chodzi o godną zaufania sztuczną inteligencję” – zadeklarował Thierry Breton, komisarz do spraw rynku wewnętrznego.

Czytaj też

Urząd ds. sztucznej inteligencji

KE podjęła też decyzję o utworzeniu urzędu ds. sztucznej inteligencji, który zapewni rozwój i koordynację polityki w zakresie AI na szczeblu europejskim oraz będzie nadzorował wdrażanie i egzekwowanie prawa w tym zakresie.

Urząd powstanie w ramach Komisji i zajmie się wdrażaniem AI Act na szczeblu unijnym. „Powinien stać się centralnym organem koordynującym politykę w zakresie AI na szczeblu UE i współpracować z innymi departamentami Komisji, organami UE, państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami” – czytamy.

Ma też promować „unijne podejście do zarządzania AI” i przyczyniać się do działań UE na szczeblu międzynarodowym. Decyzja o utworzeniu urzędu ds. AI weszła w życie 24 stycznia br., a jego działalność ma ruszyć w najbliższych miesiącach.

Ogłoszenie pakietu wsparcia dla firm zajmujących się AI wynika z porozumienia politycznego, który osiągnięto w grudniu 2023 roku w sprawie tzw. AI Act (Aktu o sztucznej inteligencji). Więcej o jego zapisach pisaliśmy w tym materiale.

Wsparcie finansowe ze strony Komisji ma odbywać się z programu „Horyzont Europa” i „Cyfrowa Europa”. Jak oszacowano, pakiet ma wygenerować dodatkowe inwestycje publiczne i prywatne o łącznej wartości około 4 mld euro do 2027 roku.

Z kolei działania UE mają wpłynąć na wzrost liczby talentów poprzez inicjatywy szkoleniowe, podnoszące kwalifikacje i umożliwiające przebranżowienie.

Komisja z podejściem do AI

Komisja przyjęła także komunikat, w którym zaprezentowała własne podejście do stosowania sztucznej inteligencji. Ma to być podstawa do wewnętrznego przygotowania na wdrożenia unijnego aktu o sztucznej inteligencji. Chodzi m.in. o budowanie zdolności i kompetencji Komisji w tym zakresie, by zapewnić rozwój i zastosowanie „godnej zaufania, bezpiecznej i etycznej AI”.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze