Technologie
Sztuczna inteligencja i teorie spiskowe. "Realne zagrożenie"
Od 2023 roku w mediach społecznościowych pojawiają się wpisy odnoszące się do sztucznej inteligencji i łączące ją z teoriami spiskowymi. Narracja o AI jako „realnym zagrożeniu” jest popularyzowana - wynika z informacji CyberDefence24.pl.
Jak wskazywaliśmy na łamach CyberDefence24, na warszawskich przystankach są rozwieszane dezinformujące plakaty, które bazują na strachu przed sztuczną inteligencją. Informują, że rzekomo „są wykonywane wyroki na ludziach przy pomocy sztucznej inteligencji”. W najbliższych dniach może pojawić się ich więcej, o sprawie pisaliśmy w tym materiale.
Czytaj też
Łączenie teorii spiskowych ze sztuczną inteligencją
W ostatnich latach szczególnie popularne były narracje dezinformacyjne, które skupiały się wokół 5G, szczepień, pandemii, a także wojny na Ukrainie, czy od października ubiegłego roku - wojny w Strefie Gazy. Na ile AI jest „atrakcyjnym” tematem dla propagujących fake newsy?
Postanowiliśmy o to zapytać NASK, w którego strukturach znajduje się zespół zajmujący się badaniem aktualnych narracji dezinformacyjnych.
Jak informuje nas Joanna Lesiak z Działu Komunikacji i PR NASK, w polskojęzycznej części mediów społecznościowych odnotowano wpisy bezpośrednio odnoszące się do Agendy 2030 (o „Agendzie 2030” informowały plakaty na warszawskich przystankach, o czym pisaliśmy w tym tygodniu).
Tę narrację - o nadchodzącym zagrożeniu związanym z AI - propagatorzy teorii spiskowych łączyli z innymi teoriami spiskowymi np. dotyczącymi „depopulacji”, „zniewolenia ludzkości” i twierdzeniach, że „pandemia to plan kontroli ludzi”.
NASK PIB zwraca również uwagę, że wątek dotyczący m.in. sztucznej inteligencji został zaobserwowany przez ich analityków już w 2023 r.
Dodatkowo eksperci zanotowali popularyzowanie zagadnienia sztucznej inteligencji jako realnego zagrożenia.
„Trwająca debata publiczna w kontekście AI jest globalna i dotyczy równolegle wielu sfer życia, więc powoduje naturalne wątpliwości oraz kontrowersje, które są elementem publicznego dyskursu. Natomiast można się spodziewać, że temat jest również wykorzystywany złośliwie np. do zaburzenia poczucia bezpieczeństwa wśród społeczeństwa” - ostrzegają specjaliści ds. dezinformacji z NASK.
Czytaj też
Akt o sztucznej inteligencji
Na poziomie Unii Europejskiej będą obowiązywały przepisy tzw. AI Act, czyli Aktu o sztucznej inteligencji, a o jego zapisach więcej pisaliśmy m.in. w tym artykule. NASK PIB zaznacza, że „obserwuje prace nad tym rozporządzeniem i jest gotowy do uczestnictwa w procesie wdrożenia go do polskiego porządku prawnego”.
Sztuczna inteligencja to niewątpliwie jeden z najważniejszych tematów, nie tylko dla świata technologicznego, ale także w ujęciu globalnym. Wskazuje na to fakt, że o AI dyskutują również przywódcy państw i przedstawiciele Big Techów w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Przed „lekkomyślnym czerpaniem zysków z AI” ostrzegał sekretarz generalny ONZ António Guterres, który w czasie konferencji zaatakował Big Techy, stwierdzając, że konieczne jest pilne działanie, by złagodzić ryzyko związane z tym szybko rozwijającym się obszarem.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].