Technologie
Co dalej z polskim modelem językowym?
Polska planuje dalszy rozwój swojego modelu językowego PLLuM, który ma być wdrażany m.in. w instytucjach publicznych. Minister cyfryzacji wskazał, że przewidziane są kolejne wydatki na jego rozwój.
Czym jest PLLuM?
Projekt PLLuM (Polish Large Language Model) to inicjatywa, której celem jest stworzenie otwartego polskiego modelu językowego. Prace nad nim prowadzone są przez polskich badaczy, a model ma być specjalnie zaprojektowany do pracy z językiem polskim.
Jego celem jest wspieranie różnych zastosowań w obszarze przetwarzania języka naturalnego (NLP), takich jak analiza tekstów, generowanie tekstu, rozumienie kontekstu czy tłumaczenie maszynowe. Model bazuje na technologiach sztucznej inteligencji i jest trenowany na dużych zbiorach danych tekstowych w języku polskim.
Poprzez rozwój narzędzi, takich jak inteligentny asystent petenta, wspierane mają być innowacje w sektorach publicznym i prywatnym. Prace nad PLLuM miały się zakończyć w grudniu 2024 roku, a celem Polski jest stworzenie krajowego rozwiązania działającego lepiej niż produkty zagranicznej konkurencji, o czym pisaliśmy na łamach CyberDefence24.
Od 22 stycznia ub. r. projekt realizowało konsorcujm sześciu podmiotów: Politechniki Wrocławskiej (lider), Instytutu Podstaw Informatyki PAN, Instytutu Slawistyki PAN, Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Dzięki rozwojowi polskiego modelu językowego w mObywatelu miałby pojawić się m.in. wirtualny asystent.
Czytaj też
Polska planuje dalszy rozwój PLLuM
O plany dalszego rozwoju PLLuM zapytaliśmy na konferencji prasowej wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego.
Cieszymy się, że rozwijamy i spodziewamy się modelu językowego, sztucznej inteligencji, bo to ma wartość nie tylko biznesową i nie tylko taką, która ma format naukowy, ale przede wszystkim pokazuje, że polska myśl technologiczna, naukowa, innowacyjna też ma prawo konkurencji z największymi na tym świecie.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
Jak podkreślił polityk, istnieją inne modele AI, w tym amerykańskie, ale bardzo ważne jest, aby Polska podejmowała działania na rzecz rozwoju swojego modelu językowego.
Polska myśl technologiczna w ramach sztucznej inteligencji też się musi rozwijać. Rozumiem, że nie mamy przeznaczonych tych samych środków finansowych, co chociażby wielkie Big Techy, ale to nie znaczy, że powinniśmy z tego rezygnować. Powinniśmy dokładać pieniądze i planujemy to robić.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
W czasie konferencji prasowej podkreślił także, że model ma być implementowany w polskich instytucjach.
„Chcemy go rozwijać i chcemy go implementować też w polskich instytucjach. Taka myśl towarzyszyła mi przychodząc tutaj do resortu. Zresztą poprzednikom też towarzyszyła taka myśl i w Ministerstwie Cyfryzacji było przekonanie, że powinniśmy rozwijać polski model językowy. Dzisiaj towarzyszy im przekonanie, że nie powinniśmy tego robić. To jest zadziwiająca sprawa, że po roku ta koncepcja się zmieniła. Dla mnie się nie zmieniła. Polski model językowy powinien być rozwijany i będzie dalej rozwijany” - zadeklarował przedstawiciel rządu.
Czytaj też
Dlaczego rozwój PLLuM jest korzystny dla Polski?
Rozwój polskiego modelu językowego jest istotny z kilku względów. Przede wszystkim model trenowany jest na polskich zbiorach danych - a co za tym idzie - lepiej dostoswany do specyfiki rodzimego języka.
Język polski, który cechuje się bogatą fleksją i złożoną składnią, wymaga specjalnie zaprojektowanych modeli językowych. Te zagraniczne nie zawsze są w stanie dobrze sobie poradzić z trudniejszymi wyzwaniami w języku polskim.
PLLuM natomiast jest projektowany z myślą o nim, dzięki czemu ma lepiej radzić sobie z gramatyką oraz strukturą zdań charakterystyczną dla języka polskiego. Dzięki PLLuM narzędzia oparte na przetwarzaniu języka naturalnego mogą lepiej rozumieć i generować teksty w języku polskim.
Rozwój modelu jest istotny także z punktu widzenia zwiększania konkurencyjności Polski w sektorze IT. Inwestowanie w rozwój AI może przyczyniać się do powstania nowych firm i produktów opartych na AI, a co za tym idzie - wspierać polską gospodarkę.
Może być w przyszłości także wykorzystywany do wspierania edukacji, umożliwiając m.in. rozwój aplikacji edukacyjnych, tłumaczeń, czy automatycznego sprawdzania prac. Innym argumentem są istotne zmiany w administracji publicznej, wspieranej przez automatyzację procesów, takich jak przetwarzanie dokumentów, analiza treści i udzielanie odpowiedzi na zapytania obywateli.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany