Reklama

Technologie

Pierwsze środki w ramach mechanizmu Funduszu AI

Konferencja prasowa Wicepremiera i Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego oraz Prof. dr hab. inż. Jerzego Małachowskiego, dyrektora NCBR.
Konferencja prasowa Wicepremiera i Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego oraz Prof. dr hab. inż. Jerzego Małachowskiego, dyrektora NCBR.
Autor. Mikołaj Rogalewicz

Ruszył nabór wniosków w konkursie Ścieżka SMART dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą na terytorium Polski. Środki mają zostać przeznaczone na efektywne inwestowanie w innowacje, wsparcie przełomowych projektów AI, monitorowanie rynku i tworzenie strategii dla przyszłości oraz rozwój technologii.

Ponad 1,3 mld złotych do rozdysponowania

13 stycznia br. wicepremier oraz minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował na konferencji prasowej, że w ramach konkursu Ścieżka SMART do rozdysponowania jest 1,3 mld złotych. Środki pochodzą z Funduszy Europejskich (programu FENG), a nabór wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów prowadzi Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Wnioski na realizację projektów badawczo-rozwojowych można składać do 28 marca 2025 r.

Celem dofinansowania jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych oraz innowacyjnych przedsiębiorstw, ukierunkowane na wdrażanie innowacji produktowych lub procesowych oraz cyfryzację i transformację firm w kierunku zrównoważonego rozwoju, jak również ich internacjonalizacji i wzrostu kompetencji kadr.

Państwo musi wspierać rozwój nowych technologii, szczególnie sztucznej inteligencji. Dlatego rozpoczęliśmy koordynację programów temu poświęconych. Aby to właśnie polskie firmy, zatrudniające światowej klasy inżynierów i specjalistów, we współpracy z rodzimymi jednostkami naukowymi, opracowywały rozwiązania jutra. Wierzę, że Polska ma szanse osiągnąć bardzo wiele w tym globalnym wyścigu wykorzystania technologii przełomowych.
wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Czytaj też

Reklama

Ścieżka SMART

Ścieżka SMART jest kluczowym elementem programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na lata 2021-2027. Program ten stawia sobie za cel wspieranie innowacyjności i konkurencyjności firm poprzez finansowanie prac badawczo-rozwojowych oraz wdrażanie ich wyników na rynek.

Program pozwala na elastyczne dopasowanie zakresu projektu do specyficznych potrzeb firmy, a wsparcie w Ścieżce SMART może być udzielone na realizację projektów obejmujących:

  • prowadzenie prac badawczo-rozwojowych,
  • wdrożenie wyników prac B+R,
  • rozbudowę infrastruktury badawczej,
  • transformację cyfrową lub zieloną przedsiębiorstwa,
  • internacjonalizację przedsiębiorstwa i podnoszenie kompetencji kadr.

Działania będą koordynowane w ramach zainicjowanego w listopadzie 2024 roku mechanizmu Funduszu Sztucznej Inteligencji. Rada Funduszy będzie wyrażała opinie w kwestiach kierunku polityki sztucznej inteligencji w Polsce, w tym o rozwoju badań.

Chcemy, żeby państwo dzięki Funduszowi Sztucznej Inteligencji jasno powiedziało, że będzie inwestowało w rozwój AI, ale jednocześnie te sprawy będzie dobrze koordynowało, żeby projekty się nie powtarzały; żebyśmy mieli wiedzę, kto co robi i mogli wzajemnie te projekty uzupełniać. Taka koordynacja już dzisiaj następuje.
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Czytaj też

Reklama

Inne projekty

Ścieżka SMART to nie jedyne działania mające na celu wspierać rozwój cyfryzacji i innowacyjności w Polsce. Jak wskazał wicepremier Gawkowski, w 2025 roku na rozwój polskiej cyfryzacji, dzięki środkom z NCBR i Funduszowi Sztucznej Inteligencji, wydane zostanie ponad 4,5 miliarda złotych.

W pierwszym kwartale tego roku NCBR planuje ogłoszenie także kolejnego konkursu w programie strategicznym INFOSTRATEG, którego celem jest rozwój polskiego potencjału AI. Obecnie aktualizowane są założenia programu, aby jak najlepiej trafiał w potrzeby polskich przedsiębiorstw i stanowił również uzupełnienie działań prowadzonych przez inne instytucje.

Gen innowacyjności wrodzony jest w DNA polskich przedsiębiorców i naukowców. Dlatego też dążymy do tego, by w jak najbardziej efektywny sposób ich wspierać. Dzięki możliwościom, jakie dają Fundusze Europejskie, zaplanowaliśmy na ten rok wiele inicjatyw, które będziemy realizować chociażby w formie otwartych konkursów grantowych.
Prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor NCBR

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama