Technologie
Chiny wycofują się z Androida. Rekrutują programistów HarmonyOS
Wielkie chińskie firmy technologiczne wycofują się z usług opartych na Androidzie i poszukują programistów, tworzących aplikacje współpracujące z systemem operacyjnym HarmonyOS, którego dostawcą jest gigant telekomunikacyjny Huawei. To kolejny krok w stronę samowystarczalności technologicznej ChRL.
Wielkie firmy technologiczne w Chinach rezygnują z systemu operacyjnego Android w swoich produktach i masowo poszukują programistów zdolnych tworzyć aplikacje oparte o system HarmonyOS - giganta telekomunikacji i narodowego czempiona ChRL - koncernu Huawei.
Powstanie HarmonyOS było odpowiedzią na odcięcie Huaweia od możliwości osadzania aplikacji Google w systemie Android, w wyniku wpisania w 2019 r. tego koncernu na listę sankcji amerykańskiego ministerstwa handlu. Firma postanowiła stworzyć własny system operacyjny, który da użytkownikom podobne doświadczenie korzystania, a w perspektywie będzie dla Androida konkurencyjną alternatywą.
Spoglądając na wciąż duże zainteresowanie smartfonami Huaweia - szczególnie w segmencie klientów, którzy chcą mieć zaawansowany technicznie (choć niekoniecznie bardzo drogi telefon pozwalający np. na robienie zdjęć aparatem wyposażonym w dającą atrakcyjne wizualnie efekty sztuczną inteligencję) - misja ta zakończyła się obiektywnie powodzeniem.
Czytaj też
HarmonyOS wyprze Androida?
Dziennik „South China Morning Post” podaje, że Huawei coraz szerzej wdraża HarmonyOS, który powoli staje się alternatywnym ekosystemem aplikacji i usług w stosunku do amerykańskiego Androida. To część strategii założyciela Huaweia - Rena Zhengfeia, który chce w ten sposób osłabić wpływ amerykańskich sankcji na Państwo Środka.
Według hongkońskiej gazety, obecnie w oparciu o HarmonyOS działa ok. 700 mln urządzeń, na które aplikacje przygotowuje ponad 2,2 mln zewnętrznych programistów. Dane te pochodzą od firmy Huawei. Kolejna generacja platformy HarmonyOS Next zapowiedziana przez tę spółkę będzie powoli wycofywać wsparcie dla aplikacji napisanych dla Androida (wersja deweloperska systemu ma pojawić się w pierwszym kwartale przyszłego roku).
Android wciąż króluje, ale...
Android pozostaje jednak najpopularniejszym systemem operacyjnym świata, kontrolując ok. 70 proc. rynku. Swoje własne systemy operacyjne chcą rozwijać także inne chińskie firmy - np. Xiaomi. Wszystko to służyć ma jednemu celowi - uniezależnieniu się ChRL od amerykańskich technologii i produktów.
Dobrym przykładem działań w tym kierunku może być premiera smartfona Mate 60 Pro, o której pisaliśmy tutaj. Jak się okazało, ChRL mimo sankcji jest w stanie wytwarzać zaawansowane podzespoły, budząc przy tym zdumienie USA i doprowadzając do uruchomienia specjalnego postępowania wyjaśniającego, które ma za zadanie stwierdzić, czy do naruszenia restrykcji istotnie nie dochodziło. Pisaliśmy o tym na łamach naszego serwisu.
„SCMP” jednocześnie podaje, że Huawei jest obecnie najszybciej rosnącym w Chinach producentem telefonów. W trzecim kwartale firma odnotowała wzrost o 37 proc. rok do roku.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany