Reklama

Technologie

Baidu kończy z czipami z USA i zamawia u Huaweia

Baidu zamawia czipy u Huawei
Baidu zamawia czipy u Huawei
Autor. Alpha Photo / Flickr

Chiński koncern Baidu swoje czipy dla sztucznej inteligencji zamówił u rodzimego producenta - koncernu Huawei. Według agencji Reutera, to dowód na skuteczność amerykańskich sankcji.

Reklama

Chiński koncern Baidu czipy dla sztucznej inteligencji zamówił u producenta z ChRL - koncernu Huawei. Tym samym, zrezygnował z walki do dostęp do podzespołów amerykańskiej Nvidii. Ma to być dowód na skuteczność amerykańskich sankcji, których głównym celem jest blokowanie Chinom dostępu do zaawansowanych komponentów dla AI, jak i technologii czipowych niezbędnych do ich produkcji.

Reklama

Wymuszony patriotyzm

Reklama

Baidu to jeden z liderów AI w Chinach - właśnie ta firma odpowiada za czatbota Ernie, który ma być chińskim konkurentem ChatuGPT.

Według źródeł Reutersa, zamówienie na czipy Huaweia koncern złożył w sierpniu tego roku, jeszcze przed kolejnym zaostrzeniem sankcji Bidena, do którego doszło w październiku. Firma dobrze jednak antycypowała kolejny ruch USA, który - jak przypomina agencja - objął również podzespoły i technologie produkowane przez Nvidię.

Zamówienie Baidu objęło 1,6 tys. czipów 910B Ascend AI, które mają być alternatywą Huaweia wobec czipów A100 Nvidii. Przeznaczenie? 200 serwerów. Do października, według rozmówców agencji, zrealizowane zostało ponad 60 proc. zamówienia. Czipy zamówione przez Baidu mają kosztować ok. 61,8 mld dolarów, a zamówienie ma być sfinalizowane do końca tego roku.

Jak widać - sankcje są na tyle skuteczne, że zmusiły jednego chińskiego giganta do skorzystania z usług innego - w ten sposób rozwija się chiński rynek wewnętrzny, a firmy realizują zamierzony przez prezydenta Xi Jinpinga cel technologicznej samowystarczalności, o którym można przeczytać na CyberDefence24.pl tutaj.

Współpraca gigantów

Huawei pozostaje technologicznie w tyle za Nvidią, jednak wspomniane czipy tej firmy to najbardziej zaawansowane podzespoły, które obecnie można kupić w Chinach. Obie firmy współpracowały już ze sobą w 2020 r. przy działaniach z zakresu sztucznej inteligencji - Huawei pomagał Baidu w osiągnięciu kompatybilności platform tej firmy ze swoim sprzętem.

Kompatybilność produktów obu spółek obejmie też rozwiązania dla sztucznej inteligencji, czego przykładem ma być właśnie czatbot Ernie. Wcześniej Baidu bez sukcesu rozwijała własne czipy Kunlun AI, które miały obsługiwać sztuczną inteligencję - jednak na dłuższą metę projekt ten nie spełnił swoich celów.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Komentarze

    Reklama