Reklama

Strefa Samsung

Praca zdalna. Co zrobić, by była bezpieczna?

Samsung Galaxy Book3 Ultra
Samsung Galaxy Book3 Ultra
Autor. Samsung

Praca zdalna lub hybrydowa daje wiele swobody i elastyczności. Wymaga jednak dużej odpowiedzialności za bezpieczeństwo całej organizacji. Jeden błąd może doprowadzić do poważnych konsekwencji nie tylko dla nas samych, ale i całej firmy. Jak powinna wyglądać praca poza biurem?

Reklama

Artykuł sponsorowany

Reklama

Rośnie popularność pracy zdalnej. Szczególny „boom” miał miejsce w czasie pandemii COVID-19, kiedy to ze względów sanitarnych konieczne było ograniczenie kontaktów społecznych. Wówczas wielu pracodawców podjęło decyzję o zmianie trybu i stworzyło swoim zespołom możliwość realizowania zadań z domu.

Obecnie modele pracy zdalnej lub hybrydowy (część zdalnie, część w miejscu pracy) stały się normalnością. Samsung wskazuje, że między 2019 r. a 2021 r. liczba Amerykanów pracujących zdalnie potroiła się (wzrost z 5.7 proc. do 17.9 proc.).

Reklama

Wiele osób docenia możliwość pełnienia obowiązków z innego otoczenia niż biurowe. Część z nich preferuje ciszę i spokój w swoim domu, podczas gdy inni wolą bardziej „stymulujące” środowisko, jak np. kawiarnie czy restauracje (według analizy BDG Studios/OnePoll, 10 proc. ankietowanych – badanie wśród pokolenia Z w USA – twierdzi, że ich ulubionym miejscem do pracy poza biurem jest właśnie kawiarnia/restauracja).

Czytaj też

Poważne ryzyko

Taka swoboda wyboru miejsca pracy daje sporą elastyczność. Pytanie jednak, jak wpływa na cyberbezpieczeństwo nasze i organizacji? Tu pojawia się wiele znaków ostrzegawczych.

Jak podaje Samsung, 61 proc. ankietowanych przyznaje, że trzyma służbowe dokumenty i inne pliki na prywatnych urządzeniach. Ponadto, 63 proc. osób loguje się do pierwszej napotkanej, dostępnej publicznej sieci Wi-Fi. To prosta droga do problemów.

„Łączenie się z niezabezpieczoną siecią, za pomocą nieodpowiednio chronionego urządzenia naraża nasze dane na poważne ryzyko” – wskazuje Tomasz Chomicki, dyrektor ds. rozwoju biznesu w firmie Samsung.

Co możemy zrobić, aby podnieść swoje bezpieczeństwo w czasie pracy zdalnej? Istnieje kilka prostych zasad, których wdrożenie zwiększy ochronę w sieci. Z korzyścią dla nas i naszej organizacji.

Czytaj też

I. Używaj VPN

„Warto wdrożyć VPN, najlepiej na poziomie całej organizacji” – radzi Tomasz Chomicki. Mówimy o wirtualnej sieci prywatnej (ang. Virtual Private Network – VPN), czyli usłudze, która pozwala chronić połączenie internetowe i prywatność, poprzez stworzenie zaszyfrowanego tunelu dla danych.

Z perspektywy np. firmy istotne jest, aby mieć pewność, że każdy, kto uzyskuje dostęp do wewnętrznej sieci, w pierwszym kroku przechodzi przez VPN.

Czytaj też

II. HTTPS to podstawa

Upewnij się, czy twoja organizacja korzysta z protokołu HTTPS (Hypertext Tranfser Protocol Secure) w ramach witryny internetowej i powiązanych aplikacji. Wdrożenie tego rozwiązania sprawia, że dane logowania i inne dane użytkowników są ukrywane, a przez to bezpieczniejsze.

Czytaj też

III. Używaj hotspotu, nie Wi-Fi

W czasie pracy zdalnej poza domem (np. w kawiarni) do połączenia z internetem używaj hotspotu ze swojego telefonu (lub innego urządzenia), zamiast publicznego Wi-Fi. Dlaczego to lepsze rozwiązanie?

Jak tłumaczy Tomasz Chomicki z Samsung, mobilne hotspoty gwarantują dodatkową warstwę ochronną dzięki szyfrowaniu WPA-3 (Wi-Fi Protceted Access 3).

Czytaj też

IV. Sięgnij po rozwiązanie Samsung

Firma udostępniła rozwiązanie Samsung Secure Wi-Fi, które podnosi bezpieczeństwo użytkowników, niezależnie gdzie i w jakim celu chcą korzystać z sieci.

„Ta nowa funkcja jest preinstalowana w smartfonach Samsung Galaxy. Dzięki niej przeglądanie internetu jest bezpieczniejsze, nawet w przypadku połączenia się z publiczną siecią. Nasze rozwiązanie szyfruje minimum 250 MB ruchu w skali miesiąca i jest w stanie blokować aplikacje śledzące” – podkreśla Tomasz Chomicki.

Więcej na temat Samsung Secure Wi-Fi można znaleźć pod linkiem.

Praca zdalna daje wygodę, niezależność i ogromne swobodę w wyborze miejsca, skąd będziemy wykonywać swoje obowiązki. Warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie, aby nie narazić siebie i organizacji na zbędne ryzyko. Zastosujmy powyższe porady w praktyce.

Czytaj też

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama