Reklama

Biznes i Finanse

Trzęsienie ziemi w Mecie. Firma traci istotną ekspertkę

Nasilają się kłopoty właściciela Facebooka i Instagrama, firmy Meta. Z przedsiębiorstwem rozstała się czołowa psycholożka i ekspertka ds. samookaleczeń i samobójstw.
Nasilają się kłopoty właściciela Facebooka i Instagrama, firmy Meta. Z przedsiębiorstwem rozstała się czołowa psycholożka i ekspertka ds. samookaleczeń i samobójstw.
Autor. Mariia Shalabaieva/Unsplash

Kłopoty Mety związane z moderacją treści na zarządzanych przez firmę platformach weszły na nowy poziom. Decyzję o zakończeniu współpracy z przedsiębiorstwem podjęła czołowa psycholożka, która doradzała Mecie ws. samookaleczania i samobójstw.

Nie są to pierwsze problemy Mety związane z moderacją treści na zarządzanych przez nią platformach. Firma znajduje się w ogniu krytyki pod względem stronniczości, jak np. w kwestii trwającej wojny Izraela z Hamasem, czy zarzutów stawianych za nieusuwanie treści tworzonych przez oszustów. Na łamach CyberDefence24 opisywaliśmy przykład scamu, jaki można znaleźć na Facebooku.

Czytaj też

Reklama

Meta traci istotną ekspertkę

Teraz jednak sytuacja zaczyna się pogarszać w strukturach firmy. Z doniesień The Guardian wynika, że ze swojego stanowiska zrezygnowała duńska psycholożka Lotte Rubaek. W Mecie pełniła funkcję doradczyni ds. zapobiegania samobójstw i samookaleczeniom.

Powodu decyzji Rubaek nietrudno się domyślić. Jej zdaniem, właściciel Facebooka i Instagrama ma przymykać oko na obecność szkodliwych treści na tej drugiej platformie. Chodzi konkretnie o zdjęcia dotyczące samookaleczeń, które - zdaniem Dunki - mają nakręcać spiralę poprzez nakłanianie kolejnych osób do podobnych czynów.

Czytaj też

Reklama

Chcieli uciszyć psycholożkę?

W cytowanym przez Guardiana liście rezygnacyjnym psycholożka napisała, że Meta ma nie dbać o bezpieczeństwo i dobrobyt swoich użytkowników. „Nie wierzę już, że głos ekspertów ma realny, pozytywny wpływ na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na tych platformach” – przekazała Rubaek.

Co ciekawe, Dunka została członkiem panelu ekspertów Mety w 2020 roku, po skrytykowaniu firmy pod kątem sieci kont na Instagramie, które zostały powiązane z samobójstwami kobiet w Danii i Norwegii. Wówczas sądziła, że będzie mogła pomóc w uczynieniu obu platform Mety bezpieczniejszymi; obecnie uważa, że była to próba uciszenia jej.

Czytaj też

Reklama

Meta: Traktujemy sprawę bardzo poważnie

Sama Meta twierdzi, że kwestie samookaleczania i samobójstw traktowane są przez nią poważnie. „Od lat konsultujemy się z ekspertami, których opinie pomogły nam w osiągnięciu znaczących postępów w tym zakresie” – wynika ze stanowiska cytowanego przez Guardiana. Jedną z wprowadzonych zmian jest ukrywanie zawartości, która dotyczy wspomnianej problematyki.

/PM

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama