Reklama

Social media

Proces Donalda Trumpa ożywił ruch na jego platformie Truth Social

Autor. Gage Skidmore / Flickr

Proces Donalda Trumpa, który ostatecznie został skazany i – choć na kilkadziesiąt minut – formalnie aresztowany, przyciągnął do platformy Truth Social założonej przez byłego prezydenta nowy ruch.

Reklama

Truth Social to alternatywna platforma społecznościowa, którą Donald Trump założył w ramach odpowiedzi na blokadę jego aktywności w mediach społecznościowych głównego nurtu po pamiętnych zamieszkach na Kapitolu z dnia 6 stycznia 2021 r.

Reklama

Pozbawione moderacji medium, w mechanice działania przypominające Twittera – wcześniej ulubioną platformę byłego prezydenta Trumpa – stało się w krótkim czasie głównym sposobem kontaktowania się polityka ze swoimi zwolennikami, często należącymi do kręgów skrajnej prawicy.

O tym, jakie problemy ma Truth Social, którą ostatnio z powodów podejrzeń o nieprawidłowości finansowe interesują się m.in. śledczy, pisaliśmy na łamach naszego serwisu w tym tekście .

Reklama

Zysk z procesu

Dziennik „New York Times" pisze, że proces Donalda Trumpa przełożył się na znaczne korzyści dla Truth Social. Im bliżej było orzeczenia w sprawie karnej Trumpa, w której ostatecznie został skazany i na kilkadziesiąt minut aresztowany, tym ruch na platformie społecznościowej byłego prezydenta był większy.

Trump często korzystał z Truth Social, aby dzielić się ze swoimi zwolennikami informacjami o przebiegu procesu , a jeszcze częściej – komentować i oceniać jego przebieg oraz uczestniczące w nim organy.

Atakował m.in. prokuratora Alvina L. Bragga, a także prowadzącego proces - sędziego Juana M. Merchana, który miał Trumpa „nienawidzić".

18 marca Trump zamieścił na swoim profilu w Truth Social wpis, w którym przewidywał, że zostanie skazany. Wygenerował on ogromny ruch – widziało go niemal 400 tys. osób z samego terytorium Stanów Zjednoczonych. Od początku marca tymczasem stronę platformy regularnie w ciągu dnia odwiedzało ok. 200 tys. Amerykanów (dane, które podaje „NYT", nie zawierają statystyk dla aplikacji mobilnych ).

Wpływowe narzędzie czy prywatny komunikator?

O to, jaką rolę w rzeczywistości odgrywa Truth Social, warto i należy pytać – jednak obecnie trudno stwierdzić, czy odpowiedzi na to pytanie będą miały wiążący charakter. Platforma powstała w lutym 2022 r. i choć cieszyła się z początku dość sporą popularnością w kręgach użytkowników o konserwatywnym światopoglądzie i preferencjach politycznych, to jednak z czasem zainteresowanie nią zaczęło spadać.

Choć Truth Social nie cenzuruje wpisów i nie ogranicza wolności słowa, jak to robią - zdaniem zwolenników Trumpa - główne platformy społecznościowe, w tym – znienawidzony a zarazem ukochany przez byłego prezydenta Twitter, to jednak ten ostatni serwis cieszy się wciąż decydującym głosem jako źródło informacji dla mediów tradycyjnych i to tam najłatwiej dotrzeć do szerokich kręgów.

Truth Social od początku swojego istnienia ma też problemy finansowe , co stało się przyczyną kłopotów platformy z prawem.

Ostatecznie, po przejęciu Twittera przez Elona Muska, w początku tego roku konto Donalda Trumpa na tej platformie zostało przywrócone – były prezydent jednak nie skorzystał z możliwości powrotu do swojego ulubionego serwisu. Wszystko ma jeszcze szansę zmienić się przed wyborami prezydenckimi, które w USA odbędą się w przyszłym roku.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama