Social media
Narzędzie CrowdTangle dostępne tylko do listopada? Meta znów utrudni życie badaczom
Narzędzie CrowdTangle firmy Meta, z którego korzystają m.in. badacze dezinformacji i naukowcy analizujący złośliwe operacje w mediach społecznościowych, będzie aktywne jeszcze tylko przez kilka miesięcy. To kolejne utrudnienie, z jakim przyjdzie zmierzyć się specjalistom.
Koncern Meta (dawniej Facebook) CrowdTangle przejął w 2016 roku. Jak donosi agencja Bloomberga, firma miała rozwiązać zespół pracujący nad rozwojem tego produktu został rozwiązany, a w styczniu wstrzymano dostęp do CrowdTangle dla nowych użytkowników.
Czytaj też
Bloomberg pisze , że CrowdTangle dostępne będzie „co najmniej" do wyborów uzupełniających w USA, zaplanowanych na listopad – Meta bowiem nie poinformowała, kiedy ma zamiar ostatecznie wygasić dostęp do narzędzia.
Meta: będą kolejne, lepsze narzędzia
Koncern Meta, zapytany przez Bloomberga o to, jak zamierza zagwarantować badaczom dostęp do danych, służących w analizach zjawiska dezinformacji i innych szkodliwych manipulacji w mediach społecznościowych, odpowiedział, iż w przyszłości planowane są nowe narzędzia, które zastąpią CrowdTangle.
Rzeczniczka Mety Erin McPike stwierdziła, że „będą one bardziej wartościowe" niż stare narzędzie, z którego korzystali nie tylko naukowcy akademiccy i eksperci, zajmujący się badaniem dezinformacji, ale też dziennikarze i aktywiści.
Dlaczego walka z dezinformacją jest istotna?
Meta zapowiedziała, że CrowdTangle będzie dostępne z pewnością do czasu wyborów uzupełniających w USA, które zaplanowane są na listopad tego roku.
Czytaj też
Dezinformacja przedwyborcza to jedno z najbardziej szkodliwych zjawisk, z którymi obecnie można zetknąć się w mediach społecznościowych, takich jak należące do Mety platformy Facebook i Instagram.
Jak wskazują eksperci, zajmujący się tym zjawiskiem w Stanach Zjednoczonych, stawką w przypadku wyborów uzupełniających będzie przede wszystkim przekonanie opinii publicznej, co do ich uczciwości – aktorzy stojący za operacjami informacyjnymi będą chcieli - zdaniem specjalistów - rozegrać amerykańskie społeczeństwo przede wszystkim właśnie na tym polu, podważając jego wiarę w uczciwość procesów demokratycznych w kraju.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany