Social media
Redakcja CyberDefence24 oraz Stowarzyszenie Demagog rozpoczynają współpracę. Cel: walka z dezinformacją
Walka z rozpowszechnianiem dezinformacji to jedno z ważniejszych, priorytetowych zadań, jakie powinny stawiać przed sobą współczesne media. Dlatego redakcja CyberDefence24.pl oraz Stowarzyszenie Demagog, pierwsza w Polsce organizacja fact-checkingowa, nawiązują współpracę, by szerzej edukować i nagłaśniać problem fake newsów w sieci.
Wspólny cel, jakim jest poprawa jakości debaty publicznej w Polsce poprzez rozpowszechnianie wiedzy o dezinformacji i walka z fake newsami w sieci sprawiły, że oba podmioty - serwis CyberDefence24.pl (Grupa Defence24) oraz Stowarzyszenie Demagog (Demagog.pl) - zdecydowały się połączyć siły.
W ramach swoich działań będą korzystały z wzajemnego wsparcia w postaci wymiany wiedzy eksperckiej. Treści redakcyjne tworzone przez CyberDefence24.pl będą ukazywały się także cyklicznie na stronie Demagoga , a Stowarzyszenie będzie publikowało swoje analizy za pośrednictwem specjalnego bloga, stworzonego na łamach serwisu. Działania przewidują również wzajemną promocję w mediach społecznościowych.
Grupa Defence24 będzie także wspierała organizację w realizacji grantu dotyczącego połączenia technologii i tematyki zmian klimatu oraz dezinformacji. Dalsze plany dotyczą realizacji wspólnych inicjatyw, poświęconych walce z fałszywymi informacjami i projekty redakcyjno-edukacyjne.
„Redakcja CyberDefence24.pl zdecydowała się na bliższą współpracę z Demagogiem ze względu na fakt, że jednym z naszych priorytetów jest edukowanie w zakresie dezinformacji. Na przykładzie pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie widzimy, że te działania są bardzo potrzebne, ale i oczekiwane przez społeczeństwo i media. Mam nadzieję, że koordynacja projektów pozwoli nam dotrzeć do większej liczby odbiorców zainteresowanych tematem, przy jednoczesnej realizacji celu tworzenia wartościowego medium” – komentuje fakt współpracy Nikola Bochyńska, redaktor naczelna CyberDefence24.pl.
“Dezinformacja jest dziś dużym zagrożeniem występującym w przestrzeni internetowej, związanym również bezpośrednio z kwestiami dot. cyberbezpieczeństwa, dlatego postanowiliśmy podjąć ścisłą współpracę z ekspertami z zakresu cybersec z grupy Defence24, po to, aby skuteczniej przeciwdziałać negatywnym skutkom fałszywych treści w sieci. Tylko dzięki współpracy wielu podmiotów i ekspertów będziemy w stanie wygrać tę nierówną walkę, a wspólne działanie z CyberDefence24 to nasz kolejny krok w kierunku szerokiej edukacji społeczeństwa na temat tego, gdzie szukać rzetelnych, bezstronnych i sprawdzonych informacji.” - dodaje Małgorzata Kilian, prezes Stowarzyszenia Demagog.
Obie organizacje w kwietniu br. współtworzyły i podpisały Kodeks Dobrych Praktyk - wspólnie przeciw dezinformacji, tworzony w sumie przez kilkanaście podmiotów. Zawiera on najważniejsze informacje prezentujące definicje tego, czym jest dezinformacja i fake news, a także jakimi zasadami powinno się kierować w sieci.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany