Reklama

Prywatność

Z Instagrama korzystają miliony małych dzieci. Meta na nich zarabia

Meta od dawna wie, że ma problem z obecnością dzieci poniżej 13. roku życia na swoich platformach
Meta od dawna wie, że ma problem z obecnością dzieci poniżej 13. roku życia na swoich platformach
Autor. Souvik Banerjee / Unsplash

Meta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że z Instagrama i Facebooka korzystają miliony małych dzieci, nie spełniających wymogu minimalnego wieku rejestracji na platformie (13 lat). Firma nie usuwa ich kont mimo, że deklarowała zawsze, iż jest inaczej. Właśnie dostała za to pozew od 33 stanów USA.

Reklama

Meta bagatelizowała zgłoszenia kont dzieci poniżej 13. roku życia rejestrowanych na platformach Facebook i Instagram należących do firmy - a są ich tam miliony. Choć koncern Marka Zuckerberga publicznie deklaruje, że robi co może, aby profile osób nie spełniających wymogu regulaminowego minimalnego wieku rejestracji usuwać, w rzeczywistości tego nie robi. 33 stany USA, które pozwały za to Metę, twierdzą, że mają na to niezbite dowody.

Reklama

Jak czytamy w pozwie, Meta nie tylko doskonale sobie zdaje sprawę z problemu, ale jest on także „tajemnicą poliszynela”, o której wiedzą w firmie wszyscy - a zarazem najbardziej chronionym przed opinią publiczną sekretem koncernu. W samym tylko okresie od 2019 r. do połowy 2023 r. firma miała dostać ponad 1,1 mln zgłoszeń profili osób poniżej 13. roku życia na Instagramie, a zablokowała niewielką część z nich. W przypadku pozostałych, bez zająknięcia spółka gromadzi dane osobowe dzieci i przetwarza je bez zgody rodziców - twierdzą stany USA, które pozwały Metę.

Czytaj też

Naruszenie przepisów

Stany oskarżają Metę o naruszanie przepisów COPPA - Children’s Online Privacy Protection Act, czyli ustawy regulującej na poziomie federalnym ochronę prywatności i danych osobowych dzieci. To restrykcyjna regulacja, która zabrania gromadzenia danych nieletnich bez zgody i wiedzy rodziców oraz wykorzystywania ich do celów reklamy behawioralnej.

Reklama

W pozwie stwierdzono, że Meta próbowała unikać odpowiedzialności wynikającej z ustawy, przez utrzymywanie ignorancji w zakresie tego, że w jej usługach istnieją konta osób poniżej 13. roku życia, mimo, iż doskonale zdawała sobie sprawę z ich obecności.

„Pomimo publicznych deklaracji stwierdzających, że użytkownicy poniżej 13. roku życia nie mogą rejestrować się na Instagramie, wygłaszanych m.in. przed Kongresem przez menedżera Mety (…) we wrześniu 2021 r., prywatne, wewnętrzne dokumenty firmy ujawniają, że Meta ukrywała i wykorzystywała grupę demograficzną osób poniżej 13. roku życia przez lata” - napisano w pozwie.

Czytaj też

Bezwzględne wykorzystanie

Według 33 stanów, Meta wykorzystywała aktywnie dane osób, które nie spełniały regulaminowego progu wiekowego. W dokumentach, na które powołano się w pozwie przeciwko koncernowi, wskazuje się, że Mark Zuckerberg sam wypowiadał się o 4 mln osób poniżej 13. roku życia na Instagramie. Pracownicy firmy odpowiedzialni za dział analiz mieli zaś dyskutować nad sposobami ukrycia tej grupy demograficznej w wynikach swojej pracy.

Problem ma sięgać 2018 roku. To wtedy Zuckerberg został poinformowany o tym, że liczba osób w wieku młodszym niż wymaga tego regulamin, na Instagramie sięga ok. 4 mln. Dokumenty, które wówczas krążyły po firmie wskazują, że jej pracownicy zdawali sobie sprawę, iż kwestia ta jest nierozwiązana, wymogi prawne nie spełnione, a w dodatku - jak wynika z korespondencji - wiedzieli, że „robimy bardzo mało, aby osoby młodsze niż 13 lat utrzymać z dala od naszej platformy”.

Czytaj też

Automatyczna ignorancja

Meta ma ponadto automatycznie ignorować zgłoszenia profili osób w nieregulaminowym wieku, o ile tylko w zdjęciu profilowym konta nie ma wizerunku dziecka. Jeśli nie ma, firma nie reaguje i dalej gromadzi dane - twierdzi pozew przeciwko koncernowi. Sytuacja taka odnosi się do Facebooka, ale i do Instagrama, w przypadku którego nie ma żadnych kroków ze strony Mety, jeśli tylko profil nie zawiera zdjęcia oraz biogramu.

Jednocześnie, algorytmy platform mają jasno pokazywać, że problem istnieje i jest na nich bardzo wiele kont osób poniżej minimalnego progu wiekowego. Stany, które pozwały Metę, wskazują, że firma świadomie zdecydowała się nie budować systemu automatycznego wykrywania i kasowania nielegalnych profili.

Czytaj też

Koncern odpowiada

Firma Marka Zuckerberga odnosząc się do pozwu stwierdziła, że dysponuje środkami pozwalającymi na usuwanie kont osób młodszych niż 13 rok życia, jeśli są one identyfikowane (odpowiedź udzielona dziennikowi „New York Times”).

Gazeta ta stwierdziła, że jeśli przed sądem udowodnione zostaną racje stanów, które pozwały koncern, firma Marka Zuckerberga może zapłacić milionowe kary w ramach rekompensaty. Do tej pory najwyższą karą, którą koncern zapłacił za nadużycia wobec prywatności użytkowników było 5 mld dolarów w ramach ugody z Federalną Komisją Handlu zawartej w 2019 r.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama