Reklama

Polityka i prawo

Żaryn: Rosyjska propaganda oskarża Ukrainę o celowy atak na Polskę i NATO

Autor. Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Po wydarzeniach w Przewodowie, gdzie w wyniku eksplozji pocisku zginęło dwóch Polaków, rosyjska propaganda oskarża Ukrainę o celowy atak na Polskę i NATO - podkreślił w czwartek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Reklama

We wtorek, 15 listopada, gdy siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, na teren miejscowości Przewodów (woj. lubelskie) leżącej blisko granicy polsko-ukraińskiej spadł pocisk i doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków. Jak później informowały polskie władze, był to najprawdopodobniej pocisk ukraińskiej obrony powietrznej i wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta była wynikiem nieszczęśliwego wypadku.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Polska i NATO na celowniku

Żaryn podkreślił w czwartek, że po wydarzeniach w Przewodowie rosyjska propaganda oskarża Ukrainę o celowy atak na Polskę i NATO. Jak zaznaczył, na "dowód" rzekomych agresywnych działań Ukrainy Rosja przywołuje m.in. sprawę zestrzelenia samolotu MH17.

"Przez lata rosyjska propaganda powtarzała kłamstwa dot. zestrzelenia samolotu MH-17 (zamach dokonany przez Rosję w lipcu 2014 r.), winą za tę tragedię obarczając Ukrainę. Kłamstwa, choć oczywiste, powtarzano systematycznie" - napisał na Twitterze pełnomocnik.

Jak dodał, rosyjska walka informacyjna opiera się na kłamstwie. "Szerzenie insynuacji i manipulowanie obrazem rzeczywistości jest Rosji potrzebne do działań bieżących, ale również do tworzenia podłoża informacyjnego do kolejnych ataków informacyjnych" - zaznaczył Żaryn.

"Rosyjska dezinformacja, operacje wpływu, wroga propaganda są poważnymi zagrożeniami. Dla Rosji mają one znaczenie strategiczne, zaś osiągnięcie założonych celów jest często rozłożone na lata" - podkreślił pełnomocnik.

Czytaj też

Sprawa MH17

Samolot MH17 linii Malaysia Airlines został zestrzelony w 2014 roku nad wschodnią Ukrainą. Zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi. Przed tygodniem zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd okręgowy w Hadze orzekł, że winni zestrzelenia są przedstawiciele prorosyjskich sił separatystycznych działających od 2014 r. w Donbasie. Skazani zostali Rosjanie Siergiej Dubinski i Igor Girkin oraz Ukrainiec Leonid Charczenko. Holenderski sąd stwierdził, że nie ma wątpliwości, iż samolot został zestrzelony przy użyciu rosyjskiego pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk oraz wskazywał na bliskie związki skazanych z Rosją.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP

Komentarze