Reklama

Armia i Służby

Przewodów, wybuch, rakiety. Nie dajmy się dezinformacji

fake news
Autor. Christoph Scholz/Flickr/CC BY-SA 2.0

Tragedia w Przewodowie wywołała silne emocje wśród Polaków. Pojawiło się wiele pytań i wątpliwości, które są idealnym „paliwem” dla dezinformacji i tworzenia teorii spiskowych. Sytuację będą chciały wykorzystać wrogie podmioty, w tym Rosja. Co możemy zrobić, aby z tym walczyć? 

Reklama

Wydarzenia, które miały miejsce w Przewodowie (ok. 5 km od granicy polsko-ukraińskiej) wywołały ogromne poruszenie nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. Kondolencje i wyrazy solidarności z Polską płynęły z strony rządów innych państw, w tym m.in. Czech, Finlandii, Estonii, Litwy, Francji, Niemiec czy przedstawiciele UE. Pojawiały się publiczne deklaracje wsparcia dla naszego państwa w tej tragedii. 

Reklama
Reklama

Czytaj też

Nie siejmy paniki. Nie pomagajmy Rosji

Wraz z zamieszczanymi w sieci zdjęciami z miejsca zdarzenia (m.in. odłamków pocisku) rosły emocje. Strach, złość, irytacja, niezrozumienie, szok sprzyjają umacnianiu paniki. Paniki, która pomaga Rosji.

Jak każdy kryzys, Przewodów stał się źródłem dla teorii spiskowych i motorem napędowym dla dezinformacji. Silne emocje to idealne „warunki” dla fake newsów. Za ich pomocą napędzane są fejki i niezweryfikowane informacje. Nie dajmy się w to „wkręcić”.

Czytaj też

Głośny apel rządu

Polski rząd od samego początku apeluje o zachowanie spokoju. „Apeluję, aby do tego czasu nie publikować niepotwierdzonych informacji” – mówił Piotr Müller.

Z bezpośrednim apelem do obywateli zwrócił się premier Mateusz Morawiecki. Prosił o zachowanie spokoju i ostrożności, bo sytuacja będzie sprzyjała podmiotom dezinformującym. „Nie dajmy się manipulować” – podkreślił szef rządu, dodając, że chaos to broń, którą posługuje się Rosja.

Z kolei minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaapelował o „rozwagę przy komentowaniu sytuacji”. 

Jeśli nie chcesz stać się „pionkiem” machiny dezinformacyjnej, stosuj poniższe zasady.

  1. Nie kieruj się emocjami. Panika, strach, złość to źli doradcy. Nie warto działać impulsywnie, pod wpływem chwili i napędzać fali fake newsów. 
  2. Weryfikuj docierające do ciebie informacje, np. poprzez porównywanie źródeł i sprawdzanie ich rzetelności. 
  3. Nie udostępniaj niesprawdzonych informacji.
  4. Nie spekuluj i nie twórz teorii spiskowych.
  5. Czekaj na oficjalne komunikaty. 

Nasza redakcja jest jednym z twórców Kodeksu Dobrych Praktyk dotyczącego walki z dezinformacją.

Aktualne informacje na temat sytuacji w Przewodowie można znaleźć na portalu Defence24.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. opozycja

    Generanie ta WOjna to najbardziej infrmacyjna wojna w dzijach. Jesli "Nie dajmy sie dezinfrmacji" - to zktorej strony? Hheeh. JA to jestem w szoku jak medja pisza na ten temat. Szok do kwadratu

  2. Ajot

    Ze strony Müllera to hipokryzja wypowiadać takie słowa, bo sam rząd podał niesprawdzone informacje zaraz po tej tragedii z Przewodowa.