Polityka i prawo
Wywiad USA: cyberprzestrzeń stanowi kluczowy front konfliktu wokół Ukrainy
Amerykański wywiad oraz agencje ds. bezpieczeństwa oceniły, że cyberprzestrzeń jest kluczowym frontem konfliktu wokół Ukrainy. Ich zdaniem USA muszą być gotowe na wrogie działania ze strony Rosji, dlatego rząd musi współpracować z sektorem prywatnym, aby zwiększyć swoją cyberodporność.
Przedstawiciele wywiadu oraz agencji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo USA (m.in. Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego) spotkali się w piątek, aby przedyskutować możliwe warianty reakcji na rosyjskie cyberataki, wpisujące się w katalog działań Kremla w ramach konfliktu wokół Ukrainy.
Rozmowy odbyły się w formie zdalnej a ich uczestnicy jednoznacznie wskazali, że cyberprzestrzeń stanowi obecnie kluczowy front w napięciach z Rosją w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie – informuje CNN powołując się na relacje trzech urzędników zaznajomionych ze szczegółami spotkania.
Czytaj też
Głównym tematem były możliwe sposoby współpracy między amerykańskimi agencjami a firmami z kluczowych sektorów gospodarki, aby skutecznie reagować na potencjalne cyberataki czy to ze strony grup przestępczych czy aktorów państwowych. Wskazano na m.in. kampanie ransomware prowadzone przez rosyjskojęzyczne gangi.
Istotnym punktem spotkania były również możliwości pomocy Ukrainie w obszarze cyberbezpieczeństwa. Przedstawiciele amerykańskich służb i agencji próbowali odpowiedzieć na pytanie, co Stany Zjednoczone mogą zrobić w tej kwestii – wskazują źródła CNN.
Zdaniem USA istnieje rzeczywiste zagrożenie dla ukraińskiej infrastruktury. Amerykanie chcą być również gotowi, gdyby wrogie działania zostałyby wymierzone w ich systemy.
Czytaj też
Także i Polska intensywnie przygląda się działaniom w cyberprzestrzeni, wynikającym z napięć wokół Ukrainy. W rozmowie z naszym portalem gen. bryg. Karol Molenda , Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni , wskazał, że Siły Zbrojne RP ciągle monitorują sytuację.
„Oczywistym jest fakt, że grupy, które oddziałują obecnie i prowadzą operacje w cyberprzestrzeni Ukrainy, mogą próbować prowadzić je również u nas i oddziaływać na nasze systemy. Stąd musimy mieć pełną wiedzę na temat taktyk, technik, procedur, które są wykorzystywane przez te grupy operujące na Wschodzie naszej granicy tak, by się przygotować z wyprzedzeniem do ewentualnego oddziaływania na nasze systemy" - podkreślił.
Rozmowa z gen. bryg. Karolem Molendą jest dostępna pod linkiem.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany