Reklama

Armia i Służby

Sytuacja na Ukrainie. Gen. bryg. Karol Molenda: Stale monitorujemy cyberprzestrzeń

„Oczywistym jest fakt, że grupy, które oddziałują obecnie i prowadzą operacje w cyberprzestrzeni Ukrainy, mogą próbować prowadzić je również u nas i oddziaływać na nasze systemy” – mówi CyberDefence24.pl gen. bryg. Karol Molenda w kontekście sytuacji na Ukrainie i konieczności zapewnienia ochrony polskiej cyberprzestrzeni.

Reklama

Napięta sytuacja na Ukrainie oraz cyberataki w styczniu tego roku na tamtejsze instytucje rodzą pytania o bezpieczeństwo polskiej cyberprzestrzeni. Na bieżąco o wydarzeniach u naszego sąsiada piszemy w rapocie specjalnym na łamach Defence24.pl.

Reklama

W piątek sekretarz stanu USA, Antony Blinken ocenił, że „Rosja wysłała więcej wojsk na granicę z Ukrainą i może rozpocząć inwazję w każdej chwili, w tym również w czasie Igrzysk Olimpijskich”. USA podjęły już decyzje o zmniejszeniu liczebności swojego personelu w amerykańskiej ambasadzie na Ukrainie, a w czwartek wydano rekomendacje dla Amerykanów dotyczącą „natychmiastowego opuszczenia Ukrainy ze względu na rosnącą groźbę rosyjskiej akcji militarnej przeciw Ukrainie”.

Czytaj też

Styczniowy cyberatak na Ukrainę

Reklama

Przypomnijmy, że w styczniu br. premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju (obowiązywał on od wtorku 18 stycznia od godz. 23:59, do niedzieli 23 stycznia 2022 r. - do godziny 23:59).

Miało to ścisły związek z sytuacją na Ukrainie i cyberatakiem do jakiego doszło kilka dni wcześniej na strony organów rządowych. W efekcie ucierpiało ok. 70 witryn różnych struktur szczebla ogólnokrajowego i regionalnego. Ukraina najpierw podejrzewała, że to grupa cyberprzestępców powiązana z białoruskim wywiadem odpowiada za cyberatak, w następnie wskazała jednak na Rosję. Jako pierwsi opisywaliśmy, że w komunikacie, który cyberprzestępcy po sobie pozostawili, zamieszczono treści, mające w oczywisty sposób przypisywać sprawstwo cyberataku Polakom.

Czytaj też

Z kolei kilka dni temu informowaliśmy o tym, że amerykański wywiad odkrył plany Kremla dotyczące stworzenia fikcyjnego wideo, które przedstawiałoby rzekomy atak ukraińskiego wojska na rosyjskie cele, w tym ludność cywilną. Materiał miał przedstawiać eksplozję, atak żołnierzy, ogromne zniszczenia i ofiary. Oczywiście wszystko przy użyciu natowskiego sprzętu, w tym tureckich dronów.

Cyberzagrożenia nie znają granic, temat ważny w kontekście Ukrainy

W ostatni poniedziałek, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się w Londynie z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Benem Wallace'em. Głównymi wątkami rozmowy były właśnie kryzys wokół Ukrainy, a także sytuacja na Białorusi. Przedstawiciel rządu naszego sojusznika wskazał, że nad Wisłę zostanie wysłana dodatkowa grupa brytyjskich żołnierzy, licząca dokładnie 350 osób. „Cyberzagrożenia nie znają granic więc na tym polu współpraca jest bardzo korzystna dla obu naszych krajów” - podkreślił Mariusz Błaszczak.

Z kolei prezydent Andrzej Duda w Brukseli spotkał się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, gdzie rozmawiał o napięciach wokół Ukrainy i relacjach z Rosją.

Gen. bryg. Karol Molenda: Stale monitorujemy cyberprzestrzeń

Wobec napiętej sytuacji na Ukrainie i ryzyka rosyjskiej inwazji na to państwo, zapytaliśmy gen. bryg. Karola Molendę, odpowiedzialnego za polskie cyberwojska, o podejmowane przez wojsko działania w ramach cyberprzestrzeni oraz potencjalne zagrożenia w niedalekiej przyszłości. „W sposób ciągły monitorujemy sytuację, zarówno tę z grupami hakerskimi, grupami APT, które operują w sieciach teleinformatycznych, ale również ukierunkowani jesteśmy na rozpoznawanie sytuacji za naszą wschodnią granicą. Oczywistym jest fakt, że grupy, które oddziałują obecnie i prowadzą operacje w cyberprzestrzeni Ukrainy, mogą próbować prowadzić je również u nas i oddziaływać na nasze systemy. Stąd musimy mieć pełną wiedzę na temat taktyk, technik, procedur, które są wykorzystywane przez te grupy operujące na Wschodzie naszej granicy tak, by się przygotować z wyprzedzeniem do ewentualnego oddziaływania na nasze systemy” - zaznacza w rozmowie z CyberDefence24.pl gen. bryg. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Zapraszamy do obejrzenia wideo:

YouTube cover video

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Waldemar Marszałek

    Jak wyłączyć internet na Ukrainie? Open Source? Nie. My pancerniacy osiągamy wzrost cyfryzacji domalowując czwartą cyfrę na czołgu. Rudy 102. A z mojego Waldi 6666 strzelałem ze stopiątki w stanie wojennym pod dworcem w Gdańsku.