Polityka i prawo
Ustawa o systemach AI. Ważne zmiany w projekcie
![Ministerstwo Cyfryzacji zaktualizowało projekt ustawy o systemach AI. Dokument mający wdrożyć przepisy Aktu o sztucznej inteligencji zawiera zmiany dot. organu nadzoru rynku.](https://cdn.defence24.pl/2025/02/11/800x450px/eaW4rLtqdaxs95W9bRTrvI2ZDEJfrWRJGeBYnsj8.faxk.jpg)
Autor. Kohji Asakawa/Pixabay
Pojawiła się nowa wersja projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji. Zmiany obejmują zasady nadzoru nad bezpieczeństwem produktów i usług, uprawnienia członków Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji czy sam jej skład. Wprowadzono również nowe elementy, jak tzw. piaskownica regulacyjna.
Prace nad przepisami prawnymi mającymi wdrożyć Akt o sztucznej inteligencji na terenie Polski trwają od zeszłego roku. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, w maju 2024 dokument został przyjęty przez Radę Unii Europejskiej.
Jeszcze przed głosowaniem unijnym Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło konsultacje dotyczące ustawy wprowadzającej nowe zasady do polskiego porządku prawnego.
W trakcie ostatniego Cyber24 Day wiceminister Dariusz Standerski zapowiadał z kolei, że konsultacje miały być prowadzone do końca 2024 roku, a projekt będzie przerabiany „artykuł po artykule”.
Testowanie innowacji oraz wsparcie dla badań
Początek lutego przyniósł publikację nowej wersji dokumentu przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Jak poinformował resort, w ramach zmian uwzględniono ponad 2 tys. zgłoszonych opinii, propozycji oraz uwag z konsultacji. Jako jedną z istotniejszych poprawek, wprowadzonych w projekcie wskazuje się przepisy dotyczące przestrzeni do testowania nowych technologii, nazwanych piaskownicą regulacyjną.
„Jako jedni z pierwszych w UE proponujemy uporządkowanie tego obszaru” – przekazał w komunikacie wiceminister Standerski.
Piaskownice, które mają być otwarte dla innowatorów, nie są jedynym elementem zawartym w nowo dodanym rozdziale dotyczącym innowacji. Obejmuje on także reguły udzielania wsparcia finansowego dla badań naukowych oraz rozwoju przez ministra ds. informatyzacji. Pieniądze przeznaczone na pomoc będą pochodziły zarówno z budżetu, jak i środków unijnych.
Mniej podmiotów w Komisji nadzorującej rynek AI
Ważne zmiany zaszły również w kontekście Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji, czyli organu nadzoru rynku systemów AI. Do składu dołączono m.in. przedstawicieli Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Państwowej Inspekcji Pracy. Jak wskazuje resort, dziedziny te z racji oddziaływania AI muszą mieć zapewniony kompleksowy nadzór.
Z listy zniknęło jednak kilka innych podmiotów – w skład nie będą wchodzili delegaci Prezesa UODO i Rzecznika Praw Obywatelskich, przy czym ten ostatni już w zeszłym roku deklarował, że nie chce być członkiem organu. Usunięto również przedstawicieli ministrów ds. cyfryzacji oraz ds. koordynowania działalności służb specjalnych. Zmiany te mają wzmocnić niezależność organu, podobnie jak powoływanie przewodniczącego przez Sejm za zgodą Senatu na kadencję 5-letnią.
Nie ograniczono się jednak do kwestii organizacyjnych Komisji – zmiany dotknęły także sposobu jej funkcjonowania. Specjaliści przeprowadzający kontrolę z ramienia KRiBSI będą mieli znacznie mniejsze uprawnienia niż w poprzedniej wersji projektu, a nadzór nad ich pracą ma być prowadzony zdalnie. W projekcie pojawił się również mechanizm układu w sprawie nadzwyczajnego złagodzenia sankcji, które są nakładane na stronę wobec której toczy się postępowanie. Z kolei strony skarżące funkcjonowanie AI będą jednak informowane o przebiegu sprawy.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?