Reklama

Polityka i prawo

Ustawa o mObywatelu pozwala powoływać kolejnych urzędników

Kaczyński Morawiecki rada ministrów
Posiedzenie Rady Ministrów pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego.
Autor. Kancelaria Premiera (@PremierRP)/twitter

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o mObywatelu wprowadza szereg zmian w dotychczasowo obowiązujących przepisach. Na jej podstawie każdy minister będzie mógł powołać więcej niż jednego sekretarza stanu.

Reklama

Jak informowaliśmy na łamach naszego serwisu, 19 czerwca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel, która zrównuje ważność elektronicznych dokumentów w aplikacji z tradycyjnymi. W praktyce oznacz to tyle, że użytkownicy apki będą mogli np. okazać cyfrowy dowód osobisty w czasie załatwiania spraw urzędowych. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jeden mObywatel, wiele zmian

Aby tak się stało, konieczne było wprowadzenie zmian w prawie. Opracowano ustawę, która zakłada nowelizację dotychczas obowiązujących przepisów. Wiele z nich nie dotyczy w ogóle aspektów związanych z cyfryzacją, technologią, urzędami. O czym mowa? Przykładowo o modyfikacji kodeksu karnego, prawa o ruchu drogowym czy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. To jednak nie wszystko. 

„W ustawie o aplikacji mObywatel dodano zmianę, dzięki której każdy minister zyskał możliwość powoływania nadliczbowych sekretarzy stanu" – wskazuje „Dziennik Gazeta Prawna". Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie bliżej. 

Czytaj też

Ministrowie i ich sekretarze

Kluczowy jest tutaj art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 1188 oraz z 2023 r. poz. 1195). Mówi on, że minister realizuje zadania „przy pomocy sekretarza i podsekretarzy stanu, gabinetu politycznego ministra oraz dyrektora generalnego urzędu". 

Sekretarz i podsekretarze stanu są powoływani i odwoływani przez premiera. Zakres ich obowiązków ustala minister, informując o tym szefa rządu. 

W ustawie o Radzie Ministrów wyraźnie mowa jest o jednym sekretarzu stanu. I tu pojawia się zmiana na podstawie ustawy o mObywatelu. Regulacja dotycząca apki wprowadza zapis umożliwiający każdemu ministrowi powoływanie wielu sekretarzy stanu. Mówi o tym art. 28:

ustawa mobywatel
Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel
Autor. CyberDefence24.pl

Zakres ustawy

Czy taka zmiana w ustawie o Radzie Ministrów to konieczność w przypadku mObywatela i uznania ważności cyfrowych dokumentów w np. urzędach?  

Warto mieć na uwadze, że przecież rozporządzenie premiera dotyczące prawodawstwa wskazuje, iż w ustawach nie należy uwzględniać przepisów regulujących kwestie sięgające poza ich obszar, ani też modyfikować bądź też usuwać regulacji obejmujących sprawy nie będące związane z ich zakresem.

O te i inne kwestie zapytaliśmy Ministerstwo Cyfryzacji. Po otrzymaniu odpowiedzi, zamieścimy ją na łamach naszego serwisu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama