Reklama

Polityka i prawo

Zmiany w aplikacji mObywatel. Cieszyński: Ma obsługiwać obywateli we wszystkich sytuacjach urzędowych

Autor. Fot. Michał Górski/CyberDefence24

Od piątku 14 lipca zacznie funkcjonować nowa wersja mObywatela. Dzięki aplikacji mObywatel 2.0 cyfrowy dokument tożsamości mDowód będzie traktowany na równi z plastikową wersją dowodu osobistego.

Reklama

Podczas śniadania prasowego organizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki minister Janusz Cieszyński przypomniał, że od 14 lipca - czyli od dnia wejścia w życie ustawy o nowej wersji mObywatela - „Polska stanie się największym krajem Unii Europejskiej posiadającym swoje cyfrowe ID, będące na równi z dokumentami plastikowymi".

Reklama

Jak powiedział Cieszyński, pewnego rodzaju wzorem dla nowej wersji aplikacji były rozwiązania bankowe. Dodał przy tym, że za realizację tego projektu odpowiadał zespół, który w zdecydowanej mierze opierał się na ludziach pochodzących - do niedawna - z sektora prywatnego i finansowego właśnie.

Przypomnijmy, w czerwcu Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel . Zrównuje ona dokumenty zawarte w aplikacji z dokumentami "tradycyjnymi", co oznacza, że możliwe będzie np. okazanie dowodu w formie cyfrowej w czasie załatwiania spraw urzędowych.

Reklama

Nowe funkcjonalności

Za jedną z największych zmian zachodzących w aplikacji uchodzi kwestia weryfikacji tożsamości. Mobywatel stanie się środkiem identyfikacji elektronicznej, a weryfikacja tożsamości będzie też dotyczyć logowania do wszystkich serwisów rządowych.

„Logując się na komputerze do dowolnej usługi państwowej, będzie można wybrać nie tylko bankowość elektroniczną czy dane z profilu zatwierdzonego w urzędzie, ale także kod QR, który zeskanuje się w tle, a aplikacja zaloguje się do danego serwisu" – mówił Cieszyński. Dodał też, że do zweryfikowania czyjejś tożsamości nie będzie potrzebne logowanie do aplikacji.

Minister zaznaczył, że twórcy aplikacji rezygnują z mWeryfikatora z powodu małej popularności tego narzędzia wśród użytkowników.  

Czytaj też

Usługi transakcyjne

Jednym z celów postawionych przez ministerstwo jest uczynienie z mObywatela aplikacji jak najbardziej transakcyjnej. Na łamach CyberDefence24 pisaliśmy już o tym, że jednym z celów ustawy ma być umożliwienie dokonywania płatności w aplikacji mObywatel w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne. Operatorem płatności podatkowych będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

Podczas środowego śniadania prasowego odbywającego się w siedzibie COI minister dodał, że wśród nowości, które pojawiają się w najnowszej wersji mObywatela jest m.in. usługa „Bezpieczny autobus", który pozwoli sprawdzić stan techniczny autobusów przewożących dzieci na wyjazdy kolonijne i obozy letnie.

Inną nowością ma być usługa dotycząca zgłaszania naruszeń środowiskowych. Zdaniem ministra w wersji przeglądarkowej „nie spełniła ona swojego zadania", a nowa - aplikacyjna wersja - ma umożliwić sprawne zgłoszenie i opisanie naruszenia, które ma trafiać do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Czytaj też

Współpraca z samorządami

Jak zaznaczył minister, aplikacja jest przemyślana w taki sposób, aby możliwe było jej modyfikowanie i poprawianie ewentualnych usterek. „Chcieliśmy, aby mObywatel był maksymalnie konfigurowalną aplikacją. Dokumentów, które będą do niej dołączane będzie coraz więcej. Wśród nich będą też dokumenty lokalne" – mówił polityk.

„System, który przygotowaliśmy zrobiony jest tak, aby wszyscy samorządowcy mogli bez żadnych dodatkowych opłat wprowadzić kartę mieszkańca w aplikacji w zarządzanych przez siebie miejscowościach" – kontynuował, dodając że kartę mieszkańca w wersji aplikacyjnej od tego tygodnia mogą testować mieszkańcy Zduńskiej Woli.

Autor. Fot. Michał Górski/CyberDefence24

Więcej możliwości

Jak pisaliśmy we wcześniejszych tekstach, przepisy podpisane przez prezydenta 19 czerwca mają też ułatwić poświadczanie prawa osób niepełnosprawnych do ulg i zniżek, poprzez mobilną legitymację osoby niepełnosprawnej. Mobilną legitymację służbową będą mogli otrzymać także nauczyciele czy np. osoby wykonujące zawód medyczny (obecnie cyfrową legitymację mają już np. posłowie).

Minister Cieszyński zapytany przez nas czy możliwe jest pojawienie się w aplikacji legitymacji Żołnierza Zawodowego odparł, że wprowadzenie takiej usługi nie jest wykluczone, ale do jej ewentualnego wejścia w życie potrzebne są odpowiednie uzgodnienia pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a Ministerstwem Obrony Narodowej.

Czytaj też

Ponad 10 milionów pobrań

Z informacji przekazanych naszej redakcji przez ministra Cieszyńskiego wynika, że dotychczas aplikację mObywatel pobrało ok. 10,5 miliona obywateli (stan na 5 lipca br. - red.).

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama