Reklama

Polityka i prawo

W aplikacji mObywatel ma pojawić się nowa funkcja e-Płatności

Nowa funkcja w mObywatelu. Ułatwi płacenie podatków

W aplikacji mObywatel ma pojawić się nowa funkcja: e-Płatności. Dzięki niej możliwe będzie m.in. zapłacenie podatków czy zdobycie informacji o wysokości zobowiązań.

Reklama

Szykują się kolejne zmiany w aplikacji mObywatel . Nową funkcją mają być e-Płatności, które umożliwią m.in. zdobycie informacji o wysokości zobowiązań (za pośrednictwem aplikacji oraz strony mObywatel.gov.pl); otrzymywanie powiadomień PUSH o oczekującej płatności podatków.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Sposób działania ma być prosty i intuicyjny: dane potrzebne do realizacji płatności będą wypełniały się automatycznie, a po kliknięciu przycisku "zapłać" będzie można zrealizować płatność za pomocą BLIK-a. Korzystający z aplikacji otrzyma od razu informację o autoryzacji płatności.

Jak wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji, nowa funkcja ma być także korzystna dla urzędu poprzez bezpłatne, szybkie rozwiązanie i ograniczenie płatności pobieranych w kasie placówki.

Trwa pilotaż

Obecnie uruchomiono system i przetestowano go w Urzędzie mst. Bydgoszczy, a w ramach pilotażu przyłączyli się też: urząd Miasta Sopotu - Sopot City Hall, urząd miejski w Grudziądzu, urząd miasta Włocławek i urząd miasta Torunia.

Czytaj też

Platforma e-Płatności ma zostać uruchomiona na przełomie czerwca i lipca br., począwszy od opcji opłaty za podatek od nieruchomości za pośrednictwem aplikacji oraz strony internetowej.

Rozwiązanie ma być rozszerzane o kolejne funkcje: zwiększenie katalogu opłat i podatków (m.in. za najem lub dzierżawę gruntów Skarbu Państwa, za gospodarowanie odpadami komunalnymi); dodanie kolejnych metod płatności (karta płatnicza); nowe funkcjonalności – koszyk płatności, odsetki itp.; opłaty skarbowe.

mObywatel jak dowód osobisty

Aplikacja mObywatel będzie cyfrowym dokumentem tożsamości - tzn. będzie traktowana na równi z „tradycyjnym”, plastikowym odpowiednikiem.

W mObywatelu - wedle zapowiedzi pojawią się nowe cyfrowe dokumenty: poświadczające prawo wykonywania zawodu medycznego; ograniczone prawo wykonywania zawodu: pielęgniarki, położnej; legitymacja osoby niepełnosprawnej; legitymacja służbowa nauczyciela; legitymacja doktoranta; tymczasowe elektroniczne prawo jazdy. Dodatkowo studenci będą otrzymywali w pierwszej kolejności cyfrową wersję legitymacji, a mLegitymacja szkolna będzie dostępna dla każdego ucznia, jeśli rodzic nie wyrazi sprzeciwu.

Co istotne jednak, cyfrowym dokumentem tożsamości nie będzie można posługiwać się za granicą i wnioskując o nowy dowód osobisty.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama