Reklama

Polityka i prawo

Cyfrowe dokumenty na równi z tradycyjnymi. Prezydent podpisał ustawę o aplikacji mObywatel

Co zmieni się w aplikacji mObywatel?
Co zmieni się w aplikacji mObywatel?
Autor. gov.pl/ Modyfikacje: Grupa Defence24

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Zrównuje ona dokumenty zawarte w aplikacji z dokumentami „tradycyjnymi”, co oznacza, że możliwe będzie np. okazanie dowodu w formie cyfrowej w czasie załatwiania spraw urzędowych.

Reklama

W poniedziałek Kancelaria Prezydenta poinformowała , że Andrzej Duda podpisał ustawę 14 czerwca.

Reklama

Ustawa ma też doprecyzować warunki wykorzystywania i uznawania w kraju dokumentów elektronicznych, obsługiwanych przez aplikację - która ma służyć jako mobilny dokument tożsamości.

    mObywatel jak tradycyjny dowód osobisty

    Podstawowym - obsługiwanym przy użyciu aplikacji dokumentem - będzie mObywatel - wydawany automatycznie na pięć lat jej użytkownikowi i zawierający dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL. Na jego podstawie będzie można stwierdzić tożsamość danej osoby.

    Reklama

    "Korzystanie z aplikacji mObywatel, analogicznie jak to ma miejsce obecnie, będzie dobrowolne i bezpłatne. Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel" - podkreślono.

      Jednym z celów ustawy jest też umożliwienie dokonywania płatności w aplikacji mObywatel w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne. Przepisy podpisane przez prezydenta mają też ułatwić poświadczanie prawa osób niepełnosprawnych do ulg i zniżek poprzez mobilną legitymację osoby niepełnosprawnej. Mobilną legitymację służbową będą mogli otrzymać także nauczyciele czy np. osoby wykonujące zawód medyczny (obecnie cyfrową legitymację mają już np. posłowie).

      Reklama

      Ustawa wprowadza zmiany w ponad 30 ustawach i wejdzie w życie - co do zasady - po 14 dniach od ogłoszenia. Jednak znaczna część przepisów wejdzie w życie "w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych" - wskazała KPRP w poniedziałkowej informacji.

        Od kiedy formalnie mObywatel?

        Jak podaje PAP, obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki wejdzie w życie 1 września 2023 roku*. Co istotne, elektronicznych dokumentów nie będzie można użyć przy przekraczaniu granicy i wyrabianiu nowego dowodu osobistego.

        Reklama

        W przyszłości aplikacja mObywatel ma m.in. wysyłać powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku , dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie końca ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.

        Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, z zapowiedzi ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego wynikało, że na przełomie czerwca i lipca pojawi się wersja 2.0 aplikacji, która zyska nowy layout oraz funkcje. Szczegółowo omawialiśmy je m.in. w tym materiale .

        Reklama
          Reklama

          /PAP/NB

          Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

          Reklama
          Reklama

          Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

          YouTube cover video

          Komentarze

            Reklama