Reklama

Polityka i prawo

Sztuczna inteligencja. Będzie nowy minister w rządzie?

Czy w Polsce będzie powołany minister ds. sztucznej inteligencji? Ministerstwo Cyfryzacji odpowiedziało naszej redakcji w tej kwestii.
Czy w Polsce będzie powołany minister ds. sztucznej inteligencji? Ministerstwo Cyfryzacji odpowiedziało naszej redakcji w tej kwestii.
Autor. Igor Omilaev/Unsplash

Podczas poniedziałkowego spotkania na Uniwersytecie Warszawskim dotyczącym rozwoju sztucznej inteligencji w nauce, prof. Aleksander Mądry z OpenAI zauważył, że jedynym krajem na świecie z ministrem ds. sztucznej inteligencji są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Okazuje się, że polskie Ministerstwo Cyfryzacji nie wyklucza takiej możliwości.

Rozwój sztucznej inteligencji i rozpowszechnienie narzędzi umożliwiających m.in. generowanie nowych treści za jej pomocą, spowodowały pojawienie się regulacji mających zabezpieczyć społeczeństwo przed szkodliwymi skutkami możliwości oferowanych przez AI.

W przypadku Unii Europejskiej, jest to Akt o sztucznej inteligencji – w kwietniu informowaliśmy, że Ministerstwo Cyfryzacji skierowało go do konsultacji społecznych.

Czytaj też

Reklama

Sztuczna inteligencja a podejście Europy

Są jednak i kraje, które poczyniły kroki zdecydowanie wykraczające poza same regulacje. Jak powiedział w trakcie poniedziałkowego spotkania dot. sztucznej inteligencji na Uniwersytecie Warszawskim prof. Aleksander Mądry z OpenAI, Zjednoczone Emiraty Arabskie są obecnie jedynym państwem, które posiada ministra ds. AI

Zauważył on również, że w pozostałej części świata – a zwłaszcza w Europie – podejście jest zupełnie inne, a powinno to wyglądać inaczej. „USA czy Chiny to są kolejne państwa, które rozumieją ten problem. Francja i Wielka Brytania inwestuje, ale nieśmiało, a gdzie reszta Europy?” – zapytał retorycznie prof. Mądry.

Czytaj też

Reklama

Ministerstwo: możliwe powstanie resortu

Obecnie za sprawy dotyczące sztucznej inteligencji odpowiada Ministerstwo CyfryzacjiSkierowaliśmy zatem do resortu pytanie, czy brane pod uwagę jest powołanie ministra ds. AI, a także – czy ewentualnie istnieją zarysy planów działania takiej osoby.

Okazuje się, że Ministerstwo nie tylko bierze pod uwagę perspektywę utworzenia funkcji ministra odpowiedzialnego za sztuczną inteligencję.

„To dziedzina, która rozwija się bardzo szybko, dlatego możliwe, że w przyszłości powstanie specjalny resort do jej obsługi” – czytamy w odpowiedzi przekazanej naszej redakcji przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Jednak szczegółowych informacji w sprawie ewentualnych planów takiego resortu nie udało się nam uzyskać.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama