Reklama

Technologie

Badacz OpenAI: Sztuczna inteligencja zmieni wszystko. Rządy muszą się obudzić

Prof. Aleksander Mądry z OpenAI, prof. Andrzej Dragan oraz prof. Piotr Sankowski w czasie konferencji
Prof. Aleksander Mądry z OpenAI, prof. Andrzej Dragan oraz prof. Piotr Sankowski w czasie konferencji
Autor. N. Bochyńska/ CyberDefence24

Jako społeczeństwo nie jesteśmy dobrzy w przewidywaniu rozwoju technologii. Nie rozumiemy, jak takie technologie (jak sztuczna inteligencja - red.) rosną, rozumiemy liniowy postęp, ale nie wykładniczy. Z tego punktu widzenia jest dla mnie absolutnie jasne, że AI jest strategiczną technologią dla każdego państwa. W inny sposób, ale każde państwo musi mieć mocny sektor AI, jeśli chce być silnym państwem czy liczyć się gospodarczo, kulturowo, militarnie - twierdzi prof. Aleksander Mądry z OpenAI.

W poniedziałek na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie: „Science czy fiction? Jak sztuczna inteligencja zmienia naukę”, które organizowało IDEAS NCBR i Uniwersytet Warszawski.

O przyszłości sztucznej inteligencji w kontekście nauki dyskutowali prof. Andrzej Dragan, prof. Aleksander Mądry z OpenAI i prof. Piotr Sankowski. W debacie pojawiły się wątki dotyczące możliwości AI czy wsparcia, jakie może dać w badaniach. Nie zabrakło również kwestii dotyczących polityki.

Reklama

Polski model językowy

W ramach dyskusji padło kilka pytań z sali. Prof. Aleksander Mądry odniósł się do kwestii, czy Polska powinna mieć własny model językowy.

„Może powinniśmy mieć bardzo dobry, polski model językowy. To jest bardzo dobre pytanie. Na poziomie Polski, premiera Tuska, bo będzie to wymagało ogromnych inwestycji. Sądzę, że to musiałoby wychodzić z wysokiego poziomu, bo to strategiczna decyzja dotycząca państwa. Na przykład prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że z jego punktu widzenia fakt, że francuskie społeczeństwo używa technologii, która nie została skontrolowana i jest budowana w Kalifornii; to jest to sprzeczne z francuską racją stanu. Czy to prawda, czy nie, to kwestia oceny, ale jest to zdecydowanie postawa, jaką można mieć” - ocenił przedstawiciel OpenAI.

W tym miejscu warto przypomnieć, że trwają prace nad PLLuM, czyli polskim dużym modelem językowym. Ma powstać do końca 2024 roku.

Projekt realizuje sześć jednostek naukowych z obszaru sztucznej inteligencji i językoznawstwa: Politechnika Wrocławska (lider konsorcjum), Państwowy Instytut Badawczy NASK, Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB), Instytut Podstaw Informatyki PAN, Uniwersytet Łódzki oraz Instytut Slawistyki PAN. Te jednostki naukowe zawiązały konsorcjum PLLuM (Polish Large Language Universal Model).

Czytaj też

Reklama

Politycy za mało mówią o AI?

Prof. Aleksander Mądry zapytał także, jaka jest polska perspektywa na problem rozwoju sztucznej inteligencji i podziękował dziennikarzom, którzy podejmują temat AI.

„Naprawdę chciałbym, aby w polskich gazetach więcej mówiono o AI. Dziękuję polskim dziennikarzom za to, że to zmieniają. Jaka jest wizja premiera Tuska, jeśli chodzi o AI? Jaka jest wizja PiS-u na ten temat? Czemu to nie jest temat, o którym rozmawiamy? Bardzo bym chciał mieć taką konwersację” - ocenił.

Jak dodał, jego zdaniem jako społeczeństwo nie jesteśmy dobrzy w przewidywaniu rozwoju technologii. „Nie rozumiemy, jak takie technologie rosną, rozumiemy liniowy postęp, ale nie wykładniczy. Z tego punktu widzenia jest dla mnie absolutnie jasne, że AI jest strategiczną technologią dla każdego państwa. W inny sposób, ale każde państwo musi mieć mocny sektor AI, jeśli chce być silnym państwem czy liczyć się gospodarczo, kulturowo, militarnie. To absolutnie prawda. Z chęcią spotkałbym się z kimkolwiek (politykiem - red.) i chciałbym to powiedzieć” - zaznaczył.

Poruszył też wątek powołania ministra ds. sztucznej inteligencji i podał przykład Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie od 2017 roku pojawiła się taka funkcja, którą objął Al Olama.

„Może, to jest kwestia implementacji. To powinien być temat na takim samym poziomie, jak obronność. Rząd musi go podjąć, musi mieć strategię, musi być pytany o tę strategię, a tego nie ma. Jest jedno państwo, które go ma (ministra - red.), to są ZEA. Oni rozumieją, że ropa się skończy, a AI będzie. USA czy Chiny to są kolejne państwa, które rozumieją ten problem. Francja i Wielka Brytania inwestuje, ale nieśmiało, a gdzie reszta Europy?” - zapytał. „Nie jestem przekonany, że tak to powinno wyglądać i to się powinno zmienić” - dodał naukowiec.

Reklama

Spotkanie w resorcie cyfryzacji

Z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Cyfryzacji wynika, że w poniedziałek wicepremier Krzysztof Gawkowski oraz wiceminister dr Dariusz Standerski spotkali się z prof. Aleksandrem Mądrym i prof. Piotrem Sankowskim.

Jednocześnie dr Dominika Kaczorowska-Spychalska poinformowała w serwisie LinkedIN, że w Grupie Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji przy Ministerstwie Cyfryzacji ruszyły prace nad przygotowaniem Polityki AI dla Polski na kolejne lata.

Przypomnijmy, że 21 maja Rada UE przyjęła Akt o sztucznej inteligencji (AI Act). Ten krok okrzyknięto „przełomowym”.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama