Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Miliardy złotych na projekty. Nad czym pracuje Ministerstwo Cyfryzacji?

Ministerstwa Cyfryzacji o planach na przyszłosć
Ministerstwa Cyfryzacji przedstawiło stan prac i plany na przyszłość
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji / X

Podczas konsultacji społecznych Ministerstwo Cyfyzacji przedstawiło stan aktualnych prac z zakresu cyberbezpieczeństwa. Zaprezentowano m.in. wyniki konsultacji KSC i zapowiedziano realizację czterech inwelstycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Marcin Wysocki oraz Monika Pieniek, zastępca i zastępczyni dyrektora w Departamencie Cyberbezpieczeństwa wystąpili podczas konsultacji społecznych strategii cyfryzacji Polski. Mówili o realizowanych projektach i planach Ministerstwa Cyfryzacji w kontekście walki z walki z cyberzagrożeniami.

Krajowy System Cyberbezpieczeństwa po konsultacjach

Marcin Wysocki przekazał, że w związku z konsultacjami publicznymi nowelizacji ustawy o KSC, otrzymali 141 pism. „Odniesiemy się do wszystkich uwag w dokumencie, który przekroczy tysiąc stron” – skomentował wiceszef Departamentu Cyfryzacji.

Czytaj też

Reklama

Krajowy System Certyfikacji Cyberbezpieczeństwa

Wysocki mówił też o pracach resortu nad ustawą o krajowym systemie certyfikacji cyberbezpieczeństwa. „Sprawimy, aby były dobre warunki dla przedsiębiorców polskich, aby certyfikować się u nas w kraju. Chcemy ułatwić wszystkim wybór dobrych, bezpiecznych produktów” – skomentował.

Czytaj też

Reklama

Walka z cyberoszustami

W ramach walki z nadużyciami w komunikacji elektronicznej MC wdrożyło 100 wzorców antysmishingowych, przygotowanych przez CSIRT NASK. „Dzięki temu codziennie blokujemy tysiące wiadomości wysłanych przez cyberoszustów. Będziemy pracować nad tym, aby wzorce były jeszcze bardziej skuteczne” – zapewnił Wysocki.

Wicedyrektor wspomniał też o liście ostrzeżeń prowadzonej przez CSIRT NASK. „Tylko wczoraj wpisano na te listę 460 oszukańczych domen” – przekazał.

Z kolei w ramach walki ze spoofingiem operatorzy wdrożą rozwiązanie tzw. Bezpiecznej Zatoki (automatyczne rozwiązanie blokowania SMS-ów/wiadomości phishingowych, które w ogóle powinny nie być dostarczane użytkownikowi lub oznaczane jako spam). Mają na to kilka tygodni. Rozwiązanie zostało wprowadzone w ramach ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

Czytaj też

Reklama

Cyberbezpieczny samorząd

Podczas przemówienia wicedyrektorka Departamentu Cyfryzacji Monika Pieniek podsumowała projekt „Cyberbezpieczny samorząd”, na który przeznaczono 1,5 mld złotych ze środków europejskich.

W ramach projektu MC podpisało ponad 730 umów, a 78 mln złotych trafiło do samorządów. Wypłaty będą kontynuowane – 2,5 tys. samorządów złożyło wnioski o dofinansowanie.

Samorządy, które otrzymają środki, będą zobligowane do różnych działań związanych ze zwiększaniem cyberbezpieczeństwa.

Czytaj też

Inwestycje z Krajowego Planu Obudowy

Pieniek przekazała, że jeszcze w tym roku zaczną być realizowanej cztery projekty z KPO, na które przeznaczono 860 mln złotych. Zakładają one:

  1. Utworzenie bądź rozwój już istniejących CSIRT-ów sektorowych,
  2. Rozwijanie systemu S46, w ramach którego przekazywane są informacje o cyberzagrożeniach,
  3. Projekt realizowany przez NASK i CBZC, który ma na celu zwalczanie cyberprzestępczości,
  4. Projekt dedykowany ok. 500 podmiotom krajowego systemu cyberbezpieczeństwa w formie grantów (administracja rządowa, centralna i niektórzy operatorzy usług cyfrowych).

Czytaj też

Co planuje Ministerstwo Cyfryzacji w najbliższym czasie?

W MC trwają również prace nad projektem Elektronizacji Zamówień Publicznych, w ramach którego zamówienia z zakresu cyberbepieczeńsywa mają być realizowane skuteczniej. Oprócz tego Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad systemem zarządzania cyberbezpieczeństwem S46 (w ramach KSC).

Ministerstwo chce też wdrożyć idee one stop shop w związku z implementację dyrektywy NIS-2. Kolejne plany dotyczą stworzenia Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK, a także oczywiście wdrożenia cyfrowej strategii cyberbezpieczeństwa. Ministerstwo planuje także rozbudowanie infrastruktury chmurowej.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama