Reklama

Polityka i prawo

Szczyt chińskiej Inicjatywy Pasa i Drogi. Przy stole talibowie, Orban i Putin

Autor. thepismire / Flickr

Szczyt chińskiej Inicjatywy Pasa i Drogi w tym roku ma być bardziej zielony i mniejszy. Przy stole z prezydentem Chin Xi Jinpingiem zasiądą zaś m.in. premier Węgier Viktor Orban, prezydent Rosji Władimir Putin oraz talibowie rządzący w Afganistanie.

Reklama

Inicjatywa Pasa i Drogi została zainicjowana przez Chiny dziesięć lat temu. To projekt, który obejmuje przede wszystkim rozwój infrastrukturalny i gospodarczy kraju. Tegoroczny szczyt Inicjatywy Pasa i Drogi rozpoczął się w poniedziałek - i jak twierdzą eksperci, będzie bardziej zielony, mniejszy, zaś przy stole z prezydentem ChRL Xi Jinpingiem zasiądą m.in. talibowie z Afganistanu, premier Węgier Viktor Orban i prezydent Rosji - Władimir Putin. Inicjatywie nie udało się również przyciągnąć do siebie państw Zachodu.

Reklama

Zachód pozostaje względem Inicjatywy ostrożny - pisze agencja Reutera. Spowodowane jest to przede wszystkim napięciami geopolitycznymi i obawami co do chińskiej dominacji - Chiny nie potrafią przekonać zachodnich dyplomatów, że mają czyste intencje. Nie pomaga tu wcale wojna handlowa z USA, która trwa od 2018 r. i rozciąga się również na europejskich sojuszników Stanów Zjednoczonych. Sama Unia Europejska, o czym pisaliśmy na łamach naszego serwisu, również zrozumiała, że względem Chin potrzebne jest bardziej ostrożne nastawienie i zrewidowała swoją niegdyś bardzo otwartą na Pekin politykę.

Rozciąganie wpływu

Inicjatywa Pasa i Drogi to dla Chin sposób na rozciągnięcie swojego wpływu na gospodarkę znacznie poza własne granice. To również specyficznie pojmowana „gospodarcza dyplomacja” Xi, który postanowił zdobywać wierność nowych sojuszników przede wszystkim za pomocą prezentów, którymi są chińskie inwestycje w badania i rozwój, infrastrukturę oraz obecność firm z ChRL na rynkach zainteresowanych współpracą państw. Jak się okazuje, Inicjatywa nie jest wystarczająco przekonująca - według Reutersa, próbują wypisać się z niej Włochy. Wcześniej od Chin znacząco zdystansowały się również Czechy po zmianie władzy.

Reklama

Xi, jak twierdzi Reuters, rozumie problemy i wyzwania stojące przed Inicjatywą i dlatego właśnie tegoroczny szczyt będzie wyglądał inaczej, niż to miało miejsce do tej pory - debata o infrastrukturze ustąpi miejsca rozmowom na temat wysokich technologii, ma być również sporo o zielonej transformacji, cyfrowych finansach i e-commerce. To właśnie cyfrowa gospodarka, jak piszemy często na łamach CyberDefence24.pl, jest obecnie dla Chin filarem rozwoju.

Chiny jednocześnie chcą wpływu na Globalne Południe - i również temu ma służyć szczyt Inicjatywy Pasa i Drogi. Świat nie jest już wyłącznie dwubiegunowy, państwa Globalnego Południa zyskują na znaczeniu i kwestia dominacji w geopolityce coraz bardziej zależy od tego, kto wysunie się na prowadzenie, jeśli chodzi o bycie liderem wpływu właśnie w tych krajach.

W obradach szczytu udział mają wziąć przedstawiciele ponad 130 państw, głównie z Ameryki Łacińskiej i Afryki. Jak odnotowuje Reuters, w większości delegacji znajdą się politycy w randze ministerialnej, nie zaś jak to bywało wcześniej - szefowie rządu czy głowy państw.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama