Reklama

Technologie

Xi Jinping wzywa Chiny do przyspieszenia prac nad przełomowymi technologiami

Autor. Foreign, Commonwealth & Development Office / Flickr

Prezydent Chin Xi Jinping wzywa do przyspieszenia prac nad przełomowymi technologiami i szybszego wdrażania nowych odkryć naukowych i zdobyczy technologicznych w praktyce. Myśleniu o rozwoju przemysłowych łańcuchów dostaw ma zaś towarzyszyć globalna perspektywa.

Reklama

Przywódca Chin Xi Jinping podczas wizyty w zlokalizowanej na wschodzie prowincji Zhejiang, która jest jednym z głównych ośrodków istotnych dla gospodarki kraju powiedział, że prace nad przełomowymi technologiami powinny przyspieszyć, podobnie, jak ich praktyczne wdrażanie.

Reklama

O słowach Xi informuje chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua. Według niej, prezydent w rozmowie z lokalnymi przedstawicielami władz, powiedział iż "powinniśmy (Chiny - red.) umiejscowić prace nad polepszeniem zdolności innowacyjnych w zakresie nauki i technologii na istotniejszej pozycji, jak i zintegrować siły na rzecz zaawansowania naukowego i technologicznego oraz wykorzystania dających nam przewagę zasobów, a także przyspieszyć poszukiwanie przełomów w najważniejszych polach badawczych".

Globalna perspektywa

Xi miał dodać, iż rozwój łańcucha dostaw dla przemysłu musi odbywać się z myślą o perspektywie globalnej, nie lokalnej . Konieczne jest także zwiększanie jego bezpieczeństwa i odporności.

Reklama

"Musimy zwiększyć rolę firm w innowacjach technologicznych, przeć do przodu i pogłębiać integrację różnych łańcuchów innowacji, przemysłu, kapitału i zasobów ludzkich, aby owoce naszych badań i rozwoju mogły być konsumowane" - cytuje prezydenta agencja Xinhua.

Xi ma duże związki z prowincją Zhejiang - to właśnie tam pomiędzy 2002 a 2007 rokiem był gubernatorem i sekretarzem Komunistycznej Partii Chin w regionie.

Wojna technologiczna z Zachodem

W środę chiński przywódca odwiedził Yiwu - miasto, które jest hubem małej przedsiębiorczości i jak pisze dziennik "South China Morning Post" , bardzo często postrzegane jest jako barometr kondycji chińskiego eksportu. Podczas swojego pobytu tam, prezydent zachęcał właścicieli firm do tego, aby brali większy udział i "dokładali się" do "ekspansji rodzimego i międzynarodowego rynku" oraz przyczyniali się do "płynności tak lokalnego, jak i zagranicznego obrotu handlowego".

Hongkońska gazeta zauważa, że eksport jest jednym z kluczowych aspektów rozwoju chińskiej gospoarki - i to właśnie na niego bardzo silnie oddziałuje wojna technologiczna i handlowa z Zachodem, trwająca od 2018 r.

Xi podczas wizyty w okręgu zaapelował do lokalnych władz, aby służyli większym wsparciem sektorowi prywatnemu - bo tylko protekcjonizm może być odpowiedzią w modelu chińskim na malejący popyt i problemy wynikające z sankcji. Podczas wizyty prezydenta próbowano również doświetlić sukcesy programu rewitalizacji terenów wiejskich, która widziana jest jako jedno z potencjalnych rozwiązań na czas kryzysu. Młodzi ludzie zdaniem prezydenta powinni patrzeć perspektywicznie i angażować swoje talenty dla rozwoju wsi, która może być miejscem oferującym równie dużo, jak tereny miejskie. To szczególnie ciekawe ujęcie w kontekście szalejącego w Chinach bezrobocia młodych - według danych za kwiecień, więcej niż jedna na pięć osób w wieku od 16 do 24 lat pozostaje bez pracy.

Bliskie i czyste relacje

Xi wskazał, że istnieje duża potrzeba nawiązania "bliskich i czystych", nowych relacji pomiędzy biznesem a rządem. Odniósł się w ten sposób do sprawy zawieszonego na dwa lata orzeczenia o wyroku kary śmierci, który wymierzono byłemu sekretarzowi KPCh w Hangczou - wcześniej oskarżonemu o korupcję.

Wszystko to wpisuje się w ewidentnie rosnącą świadomość strat, jakie Chiny ponoszą w wyniku trwającego już pięć lat konfliktu handlowego z Zachodem. Stawką są nie tylko nowe technologie i wzrost gospodarczy - ale także rozwój zdolności militarnych, co jest szczególnie istotne w perspektywie kolejnych lat, które - jak twierdzi Pentagon - Chiny wykorzystają do przygotowania inwazji na Tajwan .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze (1)

  1. KAR

    Jak im ograniczyli szpiegostwo przemysłowo-gospodarcze, to jest trochę trudniej... :)

Reklama