Reklama

Polityka i prawo

Opóźnione środki z KPO na cyfryzację

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Małopolska Policja

Unijne pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) wciąż pozostają zablokowane, a Polska ma otrzymać ponad 35 mld euro. Środki mają zostać przeznaczone między innymi na cyfryzację i zostać wydane do sierpnia 2026 roku.

Reklama

Jak przypomina Interia.pl, KPO zakłada mędzy innymi przeznaczenie przez Polskę środków na cyfryzację. Celem jest rozwój sieci szerokopasmowej, czyli zapewnienie powszechnego dostępu do szybkiego internetu dla osób, które do tej pory nie mają do niego dostępu za sprawą tzw. białych plam (to miejsca w Polsce bez dostępu do sieci lub z bardzo niskiej jakości łączem internetowym – red.). Plan zakłada także rozwój kolejnych e-usług.

Reklama

Polska do końca sierpnia 2026 roku w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności miałaby otrzymać 35,363 mld euro: w części grantowej 23,852 mld euro, a pożyczkowej - 11,507 mld euro. Spłata tych środków miałaby nastąpić maksymalnie do 2058 roku.

Czytaj też

Opóźnienia w realizacji programów

O środkach z KPO przypomina też „Rzeczpospolita”, która informuje o opóźnieniach w realizacji zobowiązań rządu w dziedzinie cyfryzacji, jakie złożono przed Komisją Europejską.

Reklama

Dziennik wskazuje, że zobowiązanie zakłada 14 kamieni milowych (celów) oraz 21 wskaźników do 2026 roku, na które polski rząd miałby otrzymać w tej materii 12,5 mld złotych (w formie grantów) oraz 9,5 mld zł pożyczek. Opóźnienia dotyczą czterech z czternastu „kamieni milowych”.

Cele zakładają między innymi zwiększenie dostępu do szybkiego internetu czy podniesienie poziomu łączności przewodowej i bezprzewodowej.

Czytaj też

Z dokumentu dostarczonego przez Pawła Lewandowskiego, podsekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów posłom z Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, ma wynikać również, że opóźnione są ramy dla dofinansowania budowy sieci szybkiego internetu (co miało być gotowe w II kwartale tego roku); zagrożony ma być też termin powstania ram narzędzi finansowych, wspierających komercyjne inwestycje w budowę nowoczesnej sieci (zależy to od wyników aukcji na pasmo 3,6 GHz).

Opóźnione ma być też przyjęcie Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych (z III kwartału na IV kwartał) czy cele z obszaru cyberbezpieczeństwa – chodzi o jeden z czterech „kamieni milowych” dotyczący chmury obliczeniowej – wskazuje dziennik.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama