Reklama

Armia i Służby

Zbiórka dla ukraińskiego wojska. Wielomilionowe oszustwo

wojna ukraina żołnierze
Ukraińscy żołnierze w okopach.
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/Twitter

Przestępcy przywłaszczyli sobie miliony hrywien ze zbiórki zorganizowanej dla ukraińskiego wojska. Pieniądze miały trafić na zakup potrzebnych towarów dla żołnierzy.  

Reklama

Jak podaje ukraińska cyberpolicja, zastępca jednej z rad miejskich obwodu sumskiego kierował przestępczą działalnością. Chodzi o przywłaszczenie pieniędzy ze zbiórki dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zbiórka dla Ukrainy

W ramach procederu stworzył dwa call center w Kijowie i Dnieprze. Zatrudnił operatorów, których zadaniem było dzwonienie do biznesmenów z prośbą o wsparcie finansowe w zakupie określonych towarów dla żołnierzy. W trakcie rozmowy  przekazywali dane konta, na które należy dokonać przelewu.

W ten sposób oszuści zebrali ponad 10 mln hrywien (blisko 1,1 mln zł). Aby ukryć oszustwo, sprawcy 50 proc. pozyskanej kwoty faktycznie przekazali Siłom Zbrojnym Ukrainy. Pozostałą część sobie przywłaszczyli (ok. 550 tys. zł). 

Czytaj też

Przeszukania policji

W ramach czynności, lokalna policja przeprowadziła przeszukania na terenie Kijowa, Dniepropietrowska i obwodu sumskiego. Zabezpieczono sprzęt biurowy, telefony, pieniądze i dokumenty. Zablokowano również konta. Organizatorowi procederu i jego siedmiu wspólnikom postawiono zarzuty stworzenia organizacji przestępczej i oszustwa. Grozi im do 12 lat więzienia.

YouTube cover video
Materiał z czynności ukraińskiej policji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama