Reklama

Technologie

Ukraińska kolej testuje Starlinki. Wojsko otrzyma terminale od Niemiec

fedorow
Fragment nagrania wideo z testów internetu w ukraińskich pociągach z udziałem wicepremiera Mychajło Fedorowa.
Autor. Mykhailo Fedorov (@FedorovMykhailo)/Twitter

Do końca roku we wszystkich pociągać Intercity w Ukrainie ma działać internet, dostarczany w oparciu o Starlinki. Obecnie 450 terminali zostało przeznaczonych na ten cel, lecz z czasem liczba ta ma się zwiększyć. Ponadto, Niemcy przekażą urządzenia od SpaceX siłom Zełenskiego. 

Reklama

Mychajło Fedorow, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy, poinformował o przeprowadzeniu testów internetu satelitarnego, dostarczanego za pomocą Starlinków, w ukraińskiej kolei. 

Reklama

We wpisie na Twitterze podał, że obecnie 450 terminali koncernu SpaceX służy do świadczenia usług internetu w pociągach. Już niebawem, bo w lutym, ma dotrzeć kolejna partia dostaw urządzeń firmy Elona Muska. Docelowo Starlinki mają dostarczać łączność wszystkim pociągom Intercity w tym kraju.  

Ukraiński minister udostępnił także nagranie pokazujące przebieg testu. Widać na nim, jak Mychajło Fedorow przeprowadza połączenie wideo ze swojego biura z Aleksandrem Kamyshin, który podróżuje pociągiem. „Działa dobrze” – wskazał przedstawiciel rządu w Kijowie.

Reklama

„Ukraina to najlepsze miejsce do testowania niestandardowych rozwiązań technologicznych” – wskazał Mychajło Fedorow.

Czytaj też

Dostawy od początku inwazji

Przypomnijmy, że tuż po rosyjskiej inwazji rosyjski wicepremier zwrócił się bezpośrednio do Elona Muska z pytaniem, czy miliarder pomoże Ukrainie i dostarczy jej Starlinki. Szef SpaceX nie zwlekał długo z odpowiedzią i zadeklarował, że wyśle sprzęt do naszego wschodniego sąsiada. Od tego momentu rozwiązania koncernu regularnie trafiają do tego kraju, zapewniając dostęp do internetu wojsku, administracji i społeczeństwu. 

Istotny wkład w tym zakresie ma Polska. Nasz rząd wysyła Starlinki na Ukrainę – niemalże połowa terminali została dostarczona przez nasz kraj. 

Czytaj też

Niemcy: 20 mln euro na Starlinki dla Ukrainy

Z kolei, jak podaje Space24, w ostatnich dniach Niemcy zadeklarowały, że sfinansują nową partię Starlinków dla Ukrainy. Chodzi o 10 tys. sztuk. Jedna trzecia z nich zostanie przekazana Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Na ten cel Berlin planuje przeznaczyć 20 mln euro. O wsparciu Ukrainy i dostawie Starlinków mówiła minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock podczas wizyty w Charkowie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama