Reklama

Polityka i prawo

Rząd przyjął projekt ustawy o obronie Ojczyzny. Regulacje dotyczą m.in. Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

Fot. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Fot. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni

Rząd we wtorek po południu przyjął projekt ustawy o obronie Ojczyzny. Zakłada ona m.in. usankcjonowanie na poziomie ustawowym Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w Polsce.

Reklama

"Dziś Rada Ministrów rozpatrzy projekt ustawy o obronie Ojczyzny" - zapowiadał rano minister obrony Mariusz Błaszczak.

Reklama
Reklama

Ostatecznie po południu podczas konferencji, szef MON poinformował wspólnie z wicepremierem ds. bezpieczeństwa i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim o przyjęciu projektu ustawy przez rząd. "Ten projekt uchyla 14 innych ustaw. (...) Gdyby nie zaangażowanie wicepremiera, ten projekt by nie powstał. Projekt został przyjęty dziś przez Radę Ministrów" - przekazał Błaszczak.

Dodał, że dotyczy on "fundamentalnych zmian w polskich siłach zbrojnych". "Projekt zbuduje fundament do rozwoju polskich sił zbrojnych: żeby wojsko polskie było liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt" - zapewnił minister.

Ważna zmiana: Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

Projekt, którego wnioskodawcą był resort obrony, został zapowiedziany pod koniec października ubiegłego roku przez szefa resortu Mariusza Błaszczaka i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Jednym z ważniejszych przepisów, dotyczący polskiego cyberbezpieczeństwa, jest ten, który zawiera zapisy o Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni (WOC). Jak ogłosił Mariusz Błaszczak, dzięki ustawie dojdzie do usankcjonowania WOC na poziomie ustawowym.

W dokumencie wskazano Wojska Obrony Cyberprzestrzeni jako specjalistyczny komponent Sił Zbrojnych oraz że są one "właściwe do realizacji pełnego spektrum działań w cyberprzestrzeni, w szczególności w zakresie proaktywnej ochrony oraz aktywnej obrony elementów i zasobów cyberprzestrzeni kluczowych z punktu widzenia Sił Zbrojnych".

Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku.

O tym, jakie zadania mają realizować cyberżołnierze (działania reaktywne, proaktywnej ochrony i aktywnej obrony w cyberprzestrzeni) pisaliśmy w naszym #CyberMagazynie.

Natomiast o wszystkich szczegółach ustawy możecie przeczytać w portalu Defence24.pl.

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka powołano Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, a dotychczasowy dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) gen. bryg. Karol Molenda został powołany na Dowódcę Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, o czym informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

/NB

Reklama
Reklama

Komentarze