Reklama

Armia i Służby

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni usankcjonowane na poziomie ustawowym

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL)/Twitter
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL)/Twitter

Ustawa o obronie Ojczyzny zakłada usankcjonowanie na poziomie ustawowym Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni jako nowego rodzaju Sił Zbrojnych RP. Przepisy zostały publicznie zaprezentowane przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. 

Przedstawione postanowienia ustawy opierają się na trzech kluczowych filarach: unowocześnieniu polskiego wojska, zwiększeniu atrakcyjności służby oraz wdrożenia koncepcji obrony powszechnej. „To ważny czas dla Wojska Polskiego” - oświadczył na Twitterze szef resortu obrony. 

Z perspektywy cyberbezpieczeństwa naszego kraju jednym z głównych przepisów jest ten dotyczący Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (WOC). Jak ogłosił Mariusz Błaszczak, dzięki ustawie dojdzie do usankcjonowania na poziomie ustawowym WOC jako nowego rodzaju Sił Zbrojnych RP. „Będzie to nowy rodzaj wojsk. Tak, jak na przykład wojska inżynieryjne w ramach wojsk lądowych” - wyjaśnił. 

Sankcjonujemy nowy rodzaj wojsk - Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Pracujemy na rzecz ich rozwoju. To są zadania bardzo istotne jeśli chodzi o odpowiedź na zagrożenia XXI wieku.

podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Ustawa o obronie Ojczyzny odnosi się także do kwestii możliwości pełnienia służby przez osoby niepełnosprawne. W myśl jej przepisów, będą one mogły zostać dopuszczone do służby tylko w ramach określonych specjalizacji. Jednym z nich jest cyberbezpieczeństwo, a więc praca na rzecz Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. „Są to ludzie, którzy mają wybitne zdolności, którzy nie przeszliby komisji lekarskich, bo zdrowie nie pozwala im pełnić służby dajmy na to w wojskach lądowych” - zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Jak ocenił szef resortu obrony: Ustawa daje mechanizm finansowania rozwoju Sił Zbrojnych RP, zwiększenia liczebności oraz modernizację i wyposażanie wojska w nowoczesny sprzęt


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (2)

  1. maciej

    Autor artykułu wprowadza w błąd. Na konferencji wyraźnie powiedziano, że nie będzie to nowy rodzaj sił zbrojnych, a jedynie nowy rodzaj wojsk.

  2. Grzegorz

    Cieszę się że osoby niepełnosprawne fizycznie będą mogły służyć w wojsku polskim. Bardzo dobry pomysł. Na pewno znajdą się chętne osoby. Dziękuję.

Reklama