Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Jak przebiegały prace nad utworzeniem cyberwojsk i programem Cyber.mil 2.0? [WIDEO]

Aneta Trojanowska, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w MON
Autor. fot. Robert Suchy; Grupa Defence24

Jak powstało Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni? Jakie ma zadania? Czego będzie dotyczyć program Cyber.mil. 2.0? O tym w rozmowie z CyberDefence24.pl opowiada Aneta Trojanowska, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w MON.

Reklama

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że zakończył się pierwszy etap programu Cyber Mil PL. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oficjalnie powołał do życia Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i jednocześnie ogłosił start kolejnego etapu - Cyber.Mil. 2.0.

Reklama

W rozmowie z CyberDefence24.pl dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Obrony Narodowej Aneta Trojanowska poinformowała, że zadania w zakresie obrony cyberprzestrzeni są realizowane w ramach resortu obrony narodowej, ale również w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. "To zadania o charakterze obronnym, ochronnym, rozpoznawczym. Dążymy do realizowania działań aktywnych, takich, które na czasy >>W<< będą potrzebne do obrony, nie tylko naszego kraju, ale również krajów sojuszniczych" - podkreśliła.

Dodaje, że resort obrony narodowej łączy nie tylko sferę wojskową, ale także cywilną. "Bronimy cyberprzestrzeni w bardzo szerokim wymiarze. Oczywiście współpracujemy z innymi jednostkami, które są również odpowiedzialne za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To współdziałanie pozwala czuć się nam bezpiecznie, zabezpieczyć każdy aspekt działalności w cyberprzestrzeni" - tłumaczy.

Reklama

Rusza program Cyber.Mil. 2.0

Po trzech latach od ogłoszenia programu Cyber.Mil.PL, który zakładał wzbogacenie oferty edukacyjnej w Polsce w zakresie cyberbezpieczeństwa, rusza program Cyber.Mil. 2.0, który przewiduje działania, w celu zwiększenia sprawności Polski w zakresie ochrony cyberprzestrzeni. Więcej o programie piszemy tutaj.

Reklama

Jak mówi dyrektor Aneta Trojanowska, program Cyber.Mil. 2.0. to rozszerzenie, kontynuacja programu Cybermil, który był realizowany od 2019 roku.

"Część filarów, takich jak edukacja, szkolenia, współpraca międzynarodowa - są to elementy, które pochodzą z poprzedniego programu i stanowią fundamenty programu Cyber.Mil. 2.0. Kolejny element to rozbudowa infrastruktury i skupienie się na budowie narzędzi, które są niezbędne do prowadzenia działań w cyberprzestrzeni. Muszą być dostosowane, szyte na miarę i wykorzystywane, a żołnierze muszą ich sprawnie używać. Cyberpoligon to najlepsze miejsce do sprawdzania swoich umiejętności i ich weryfikacji. (...) To ponad 100 propozycji, które zostały opracowane przez zespół doradców społecznych ds. cyberbezpieczeństwa w MON" - objaśnia w rozmowie z naszym serwisem.

Reklama
    Reklama

    Więcej o polskich cyberwojskach oraz o programie Cyber.Mil. 2.0. w materiale wideo. Zapraszamy do obejrzenia.

    YouTube cover video

      Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

      Reklama
      Reklama

      Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?

      YouTube cover video

      Komentarze (1)

      1. inżynier zbrojmistrz

        Ciekwe jakie kompetencje ma pani Trojanowska.Jestem w branży 50 lat i pierwszy raz słuszę to nazwisko.Tym tematem powinien kierowć doświadczony cybernetyk, najlepiej po WAT.Przypominam,że pierwsi cybernetycy opuścili mury WAT w 1969, tzn. że ok. 3000 specjalistó znalazło się w wojsku, a to jest brygada.

      Reklama