Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Jak przebiegały prace nad utworzeniem cyberwojsk i programem Cyber.mil 2.0? [WIDEO]

Aneta Trojanowska, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w MON
Autor. fot. Robert Suchy; Grupa Defence24

Jak powstało Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni? Jakie ma zadania? Czego będzie dotyczyć program Cyber.mil. 2.0? O tym w rozmowie z CyberDefence24.pl opowiada Aneta Trojanowska, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w MON.

Reklama

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że zakończył się pierwszy etap programu Cyber Mil PL. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oficjalnie powołał do życia Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i jednocześnie ogłosił start kolejnego etapu - Cyber.Mil. 2.0.

Reklama

W rozmowie z CyberDefence24.pl dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Obrony Narodowej Aneta Trojanowska poinformowała, że zadania w zakresie obrony cyberprzestrzeni są realizowane w ramach resortu obrony narodowej, ale również w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. "To zadania o charakterze obronnym, ochronnym, rozpoznawczym. Dążymy do realizowania działań aktywnych, takich, które na czasy >>W<< będą potrzebne do obrony, nie tylko naszego kraju, ale również krajów sojuszniczych" - podkreśliła.

Dodaje, że resort obrony narodowej łączy nie tylko sferę wojskową, ale także cywilną. "Bronimy cyberprzestrzeni w bardzo szerokim wymiarze. Oczywiście współpracujemy z innymi jednostkami, które są również odpowiedzialne za bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To współdziałanie pozwala czuć się nam bezpiecznie, zabezpieczyć każdy aspekt działalności w cyberprzestrzeni" - tłumaczy.

Reklama

Rusza program Cyber.Mil. 2.0

Po trzech latach od ogłoszenia programu Cyber.Mil.PL, który zakładał wzbogacenie oferty edukacyjnej w Polsce w zakresie cyberbezpieczeństwa, rusza program Cyber.Mil. 2.0, który przewiduje działania, w celu zwiększenia sprawności Polski w zakresie ochrony cyberprzestrzeni. Więcej o programie piszemy tutaj.

Jak mówi dyrektor Aneta Trojanowska, program Cyber.Mil. 2.0. to rozszerzenie, kontynuacja programu Cybermil, który był realizowany od 2019 roku.

"Część filarów, takich jak edukacja, szkolenia, współpraca międzynarodowa - są to elementy, które pochodzą z poprzedniego programu i stanowią fundamenty programu Cyber.Mil. 2.0. Kolejny element to rozbudowa infrastruktury i skupienie się na budowie narzędzi, które są niezbędne do prowadzenia działań w cyberprzestrzeni. Muszą być dostosowane, szyte na miarę i wykorzystywane, a żołnierze muszą ich sprawnie używać. Cyberpoligon to najlepsze miejsce do sprawdzania swoich umiejętności i ich weryfikacji. (...) To ponad 100 propozycji, które zostały opracowane przez zespół doradców społecznych ds. cyberbezpieczeństwa w MON" - objaśnia w rozmowie z naszym serwisem.

Czytaj też

Więcej o polskich cyberwojskach oraz o programie Cyber.Mil. 2.0. w materiale wideo. Zapraszamy do obejrzenia.

YouTube cover video

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze (1)

  1. inżynier zbrojmistrz

    Ciekwe jakie kompetencje ma pani Trojanowska.Jestem w branży 50 lat i pierwszy raz słuszę to nazwisko.Tym tematem powinien kierowć doświadczony cybernetyk, najlepiej po WAT.Przypominam,że pierwsi cybernetycy opuścili mury WAT w 1969, tzn. że ok. 3000 specjalistó znalazło się w wojsku, a to jest brygada.

Reklama