Reklama

Polityka i prawo

5G w Polsce. Aukcja prezentem dla rynku „pod choinkę”?

Autor. CyberDefence24.pl

„Termin startu konsultacji dokumentacji aukcyjnej dla pasma C zbliża się wielkimi krokami i należy oczekiwać tego już wkrótce” – mówi w rozmowie z CyberDefence24 Witold Tomaszewski, rzecznik UKE. Według naszych ustaleń, odbędzie się to jeszcze przed świętami.

Reklama

Nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) zawiera przepisy, które są długo wyczekiwane przez branżę. Wynika to z faktu, że na ich podstawie miałaby odbyć się aukcja częstotliwości dla 5G. Rynek czeka na przyjęcie regulacji i będzie musiał jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Jednak proces aukcyjny ma ruszyć niebawem.

Reklama

Przypomnijmy, że obecnie procedowana jest ósma wersja projektu (tutaj przedstawiamy główne założenia: „Jak ma wyglądać nowy krajowy system cyberbezpieczeństwa?”) – pierwsza pojawiła się blisko trzy lata temu. 

Czytaj też

Jedynie drobne zmiany

Pomimo tego, że nowelizacja ustawy o KSC nie została jeszcze przyjęta, to jej główne złożenia dotyczące np. zobowiązań w obszarze cyberbezpieczeństwa czy kwestii pasma C, są ustalone. To najważniejsze dla podmiotów bezpośrednio zainteresowanych, jak m.in. UKE i operatorzy. 

Reklama

Według naszych ustaleń, obecnie regulacja poddawana jest jedynie drobnym zmianom, które nie mają tak wielkiego znaczenia. Pryncypia pozostają nietknięte i nie ma żadnych kluczowych uwag. 

Jak wynika z ustaleń „Dziennika Gazety Prawnej” (DGP), projekt ustawy o KSC czeka na aprobatę Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Ma to być czysta formalność.

W kolejnym kroku przepisy trafią do komisji prawniczej i dalej Rady Ministrów. Kiedy można spodziewać się przyjęcia regulacji przez rząd? DGP mówi o pierwszym lub drugim kwartale przyszłego roku

Czytaj też

Częstotliwości przed świętami?

Co ciekawe, w branży ma nieoficjalnie mówić się o rozpoczęciu procedury przydziału częstotliwości dla 5G już w grudniu, przy dalszym braku przyjęcia nowelizacji ustawy o KSC. Wynika to z faktu, że rynek nie wierzy w zapewnienia o tym, iż proces legislacyjny przepisów nastąpi „już wkrótce". 

W rozmowie z naszym portalem rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Witold Tomaszewski wskazuje, że najważniejsze postanowienia są już ustalone. „Z punktu widzenia UKE kluczowe rzeczy, które dotyczą częstotliwości (700-3600 MHz) i Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa wydają się już ustalone. Jest konsensus co do kształtu zapisów” – mówi nam przedstawiciel Urzędu, odnosząc się do pasma dla 5G i ewentualnego przydzielenia częstotliwości różnym podmiotom.

„W związku z tym termin startu konsultacji dokumentacji aukcyjnej dla pasma C zbliża się wielkimi krokami i należy oczekiwać tego wkrótce” – dodaje rzecznik UKE.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że może to stać się przed świętami, choć należy brać poprawkę na ewentualne przesunięcia terminów. Operatorzy posiadają terminarz działań i wiedzą, że długo wyczekiwany strat procesu już niebawem.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama