Reklama

Polityka i prawo

5G w Polsce. UKE musi czekać na nowelizację KSC?

Autor. CyberDefence24.pl

Prezes UKE miał czekać z ogłoszeniem konsultacji aukcji do momentu przyjęcia przez Komitet Stały Rady Ministrów projektu nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC). Jednak wiele mówi sie o tym, że proces wystaruje jeszcze w grudniu.

Reklama

Pod koniec listopada rzecznik UKE Witold Tomaszewski w rozmowie z naszym portalem wskazywał, że „termin startu konsultacji dokumentacji aukcyjnej dla pasma C (5G – red.) zbliża się wielkimi krokami i należy oczekiwać tego już wkrótce”. W branży mówiło się, że procedura ma wystartować jeszcze przed świętami.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Nie będzie konsultacji bez nowelizacji?

Co ciekawe, w piśmie z 2 sierpnia 2022 r. skierowanym do Andrzeja Dulki (prezesa Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji – PIIT) do którego dotarła nasza redakcja szef UKE stanowczo podkreślał, że czeka z ogłoszeniem konsultacji aukcji do momentu przyjęcia przez Komitet Stały Rady Ministrów projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa

„Brak nowelizacji UKSC jest bezpośrednią przeszkodą uniemożliwiającą rozpoczęcie konsultacji aukcji” – stwierdził wówczas dr inż. Jacek Oko w piśmie z którym zapoznał się serwis CyberDefence24.pl.

W jego treści szef UKE tłumaczył, że w innym przypadku istnieje ryzyko naruszenia praw nabytych i uzasadnionych oczekiwań dysponenta częstotliwości. W praktyce oznaczałoby to możliwość strat po stronie operatorów, a więc mogliby wnioskować o odszkodowanie wobec Skarbu Państwa. 

Czytaj też

UKE zwoła konferencję

Obecnie nowela wciąż nie wyszła nawet z Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Choć pryncypia ustawy mają już się nie zmienić, to wciąż trwają prace nad szczegółowymi rozwiązaniami zawartymi w regulacji. 

Tym czasem start konsultacji dokumentacji aukcyjnej ma rozpocząć jeszcze w grudniu. Należy jednak mieć na uwadze ewentualne przesunięcia terminów, do czego dochodziło już wielokrotnie. 

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama