Polityka i prawo
Platforma 116sos.pl. Będzie kontynuacja wsparcia dla dorosłych w kryzysie
Działanie platformy 116sos.pl oraz numeru 116 123 ma być kontynuowane. Osoby dorosłe w kryzysie psychicznym będą mogły nadal dzwonić, pisać online lub wysyłać wiadomości, aby uzyskać pomoc. Finansowanie tego projektu ma być zapewnione, choć poprzedni rząd posiadał pieniądze na ten cel tylko do maja 2023 roku.
W środę w siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji odbyła się konferencja na temat projektu 116sos.pl, który skierowany jest do osób dorosłych w kryzysie psychicznym. Mogą one zadzwonić na numer: 116 123 (dostępny całodobowo przez 7 dni w tygodniu), porozmawiać na czacie online lub napisać wiadomość. Usługa jest anonimowa, bezpłatna i całodobowa.
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski; Zuzanna Polak, kierowniczka Działu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa oraz Maja Kuźmicz, przedstawicielka Niebieskiej Linii podsumowali projekt w 2023 roku oraz zapowiedzieli kolejne działania, które mają wesprzeć osoby dorosłe, zmagające się z problemami.
„Kryzysy emocjonalne, kryzysy psychiczne to plaga XXI wieku i już nie tylko pandemicznych czasów. Po pandemii wśród społeczeństwa jeszcze się nasilają i są coraz bardziej widoczne. Są widoczne wśród wielu pokoleń - i najmłodszych, i najstarszych. Wiemy, że te kryzysy często przychodzą nagle i są czymś wstydliwym dla osób, które muszą się z tym mierzyć. Dlatego budowa platformy 116sos.pl ma dawać poczucie wsparcia osobom powyżej 18. roku życia. To projekt, który w XXI wieku powinien być w standardzie i dawać świadomość, że państwo opiekuje się osobami, które potrzebują porozmawiać, podzielić się problemem” - powiedział w czasie spotkania Krzysztof Gawkowski.
Jesteśmy w @CYFRA_GOV_PL na konferencji podsumowującej projekt platformy https://t.co/rM3FmhFYsJ. pic.twitter.com/Adi3uhtqy6
— CyberDefence24 (@CyberDefence24) January 17, 2024
Czytaj też
Problem z finansowaniem
Za realizację platformy oraz telefonu zaufania odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji oraz NASK, w partnerstwie z Instytutem Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (ich placówką - Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”). Jak powiedział wicepremier i minister cyfryzacji, program ten musi być długofalowy.
„Nasi poprzednicy zapewnili finansowanie tylko do maja 2023 roku, a po tym okresie wszyscy rozkładali ręce, że nie wiadomo, co będzie z tą platformą. Zrobimy wszystko, aby platforma dalej funkcjonowała; aby było to stałe działanie, którego żadne zamieszanie polityczne nie jest w stanie przewrócić” - zapewnił Gawkowski.
Pytany o to, skąd resort cyfryzacji weźmie finansowanie na kontynuację działania telefonu wsparcia oraz platformy, odpowiedział, że potrzebny jest budżet rzędu kilkunastu milionów złotych rocznie. Do tej pory natomiast było to kilka milionów i to zapewnionych tylko do maja ubiegłego roku.
„Planujemy, aby to było kilkanaście mln zł; ale konkrety będziemy wiedzieli wtedy, kiedy dowiemy się, o ile rozbudujemy zespół i jakie wsparcie otrzymamy z Ministerstwa Finansów” - podkreślił polityk.
Zuzanna Polak, kierowniczka Działu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa oraz Maja Kuźmicz, przedstawicielka Niebieskiej Linii opowiedziały o funkcjonowaniu projektu 116sos.pl oraz o tym, ilu osobom udało się pomóc w ubiegłym roku.
Konsultanci 116sos odbyli łącznie 116 448 rozmów, co przekłada się na 14 230 godzin. 17 minut i 46 sekund - to średni czas trwania jednej z nich. Udało się zrealizować 38 proc. z wszystkich połączeń i przeprowadzono 4 tys. rozmów na czacie. Na infolinii obecnie pracuje 40-kilka osób.
Czy 38 proc. odbytych połączeń to dużo, czy mało? Kobiety odniosły się do pytania w tej sprawie, podkreślając, że „nie jest to porównywalny wynik do linii komercyjnych. Taki poziom osiąga większość telefonów zaufania” - usłyszeliśmy.
„Oczywiście wiemy o tym, że wiele telefonów »wisi na linii« i nadal czeka. Mimo że wydaje się, że ta liczba nie jest zbyt imponująca, to potrzeba budżetu, pracowników, narzędzi informatycznch, ale te telefony ktoś też musi odbierać. Nie jest wcale takie proste, aby znaleźć osoby z pełną wiedzą, wytrwałością, doświadczeniem, które będą obsługiwać telefon zaufania” - zaznaczyła Maja Kuźmicz.
Czytaj też
Platforma 116sos.pl
Rozmowy za pośrednictwem numeru 116 123 odbywały się codziennie co 10 minut. „Codziennie co 10 minut w Polsce ktoś potrzebuje pomocy” - podkreślił w czasie konferencji wicepremier i minister cyfryzacji.
„To zobowiązanie, aby był obecny rozwój ten platformy. Mamy w planach rozbudowę zaplecza współpracowników, konsultantów. Chcemy łączyć ośrodki wsparcia, aby to grono się powiekszało, a także nawiązać szerszą współpracę z organizacjami społecznymi” - powiedział.
Z jakimi problemami zgłaszają się osoby dzwoniące? Z kryzysami w relacjach, uzależnieniami, walczący z przemocą domową czy problemami rodzinnymi. Średnio 7 razy w tygodniu dzwonią osoby w kryzysie samobójczym, które muszą otrzymać specjalistyczną pomoc.
W planach jest także udoskonalenie narzędzia czatu i wiadomości, aby przyspieszyć możliwość udzielania odpowiedzi przez konsultantów. Do tego potrzebna jest jednak większa załoga.
Na stronie internetowej platformy 116SOS.pl można przeczytać: „Jesteś w trudnej sytuacji życiowej? Wysłuchamy Cię i doradzimy, gdzie znaleźć wsparcie. Daj sobie szansę. Skontaktuj się z nami” i znaleźć wszystkie niezbędne informacje.
Platforma 116sos.pl jest finansowana z budżetu państwa (z dotacji celowej „Człowiek w kryzysie – platforma wiedzy i komunikacji” ze środków w dyspozycji Ministra Cyfryzacji). Wartość finansowania wyniosła: 9 143 558 zł - możemy przeczytać na stronie platformy.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany