Polityka i prawo
Państwa Trójkąta Weimarskiego: pora zająć się rosyjskimi trollami
W poniedziałek 12 lutego dojdzie do spotkania ministrów spraw zagranicznych Francji, Polski i Niemiec. Jednym z wiodących tematów ma być walka z internetowymi rosyjskimi trollami.
Po raz ostatni spotkanie w ramach formatu Trójkąta Weimarskiego miało miejsce w czerwcu 2023 roku. Wtedy to w Paryżu doszło do rozmów prezydentów Polski, Francji i Niemiec. Dzisiaj w podparyskim pałacu w La Celle-Saint-Cloud spotykają się ministrowie zagranicznych wspomnianych państw.
Czytaj też
Francja, Niemcy i Polska przeciw fejkom
Rozmowy Annaleny Baerbock (Niemcy), Stephane’a Sejourne (Francja) i Radosława Sikorskiego (Polska) mają dotyczyć m.in. wsparcia dla Ukrainy poprzez zwiększanie budżetu Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (mechanizm, z którego krajom członkowskim UE refinansowane są dostawy broni na Ukrainę) – czytamy w serwisie Euractiv. To nie wszystko – przedstawiciele wspomnianych trzech państw mają także przyjrzeć się problemowi dezinformacji i rosyjskiej działalności w tym zakresie.
W rozmowie z dziennikarzami „Wyborczej”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung” oraz „Ouest-France” francuski minister spraw zagranicznych Stephane Sejourne ogłosił, że pomiędzy Francją, Polską i Niemcami zostanie zawarte oficjalne porozumienie dotyczące podjęcia działań mających na celu rozpoczęcie walki z rosyjskimi fabrykami trolli.
Jak powiedział Sejourne, chce, by „opinia publiczna została poinformowana o instrumentach dezinformacyjnych”.
Czytaj też
Dezinformacja atakuje
Problem plagi fake newsów w przestrzeni internetowej spędza sen z powiek każdemu z członków Trójkąta Weimarskiego.
Nie tak dawno strona niemiecka ujawniła kampanię informacyjną wymierzoną w rząd Olafa Scholza. Swoje problemy miała też Francja. Jakiś czas temu opisywaliśmy na łamach CyberDefence24 szkodliwą działalność prokremlowskich kont, które w sieci podsycały nastroje nawołujące do zamieszek.
Pisząc o problemach z rosyjską dezinformacją i jej wpływie m.in. na opinię Polski na arenie międzynarodowej, nie sposób nie wspomnieć o ostatnim wywiadzie Tuckera Calrsona z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. O tym, jakie kłamstwa mogą być kolportowane za pomocą tej rozmowy oraz jakie cele realizuje Kreml za pośrednictwem tego wywiadu pisaliśmy tutaj.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
/MG
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany