Polityka i prawo
Rosyjska dezinformacja nie zwalnia tempa. W roli głównej Tucker Carlson
Prezenter Tucker Carlson zapowiedział publikację wywiadu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Co taką rozmową chce osiągnąć człowiek do niedawna związany z Fox News?
Tucker Carlson zapowiedział wywiad z Władimirem Putinem. Dzisiaj przeprowadzenie rozmowy potwierdził rzecznik prasowy Kremla, Dmitrij Pieskow - czytamy na stronie Agencji Reutera.
W prawie 5-minutowym filmie opublikowanym na platformie X były pracownik stacji Fox News wymienił powody, dla których zdecydował się na rozmowę z rosyjskim prezydentem.
Why I'm interviewing Vladimir Putin. pic.twitter.com/hqvXUZqvHX
— Tucker Carlson (@TuckerCarlson) February 6, 2024
Czytaj też
Rola Carlsona
Dr Michał Marek, szef Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa - analizujący wpływ rosyjskiej dezinformacji na przestrzeń informacyjną - zapytany przez nas o to, jak ocenia słowa, w których Carlson stwierdził, że wywiad z Putinem jest „obowiązkiem” dziennikarza skomentował: „W Polsce również prorosyjscy dezinformatorzy kreują się na obrońców prawdy, wolności i ludzi sprzeciwiających się cenzurze” – stwierdził ekspert.
Jego zdaniem, Carlson jest koniunkturalistą. „On poprzez lobbowanie treści kontrowersyjnych stara się zaistnieć medialnie i zarobić na tym” - dodał.
"X/Twitter" i "chęć do walki" z propagandą i dezinformacją... https://t.co/NC4j0IFYuc pic.twitter.com/RiDppQUlVu
— Michał Marek (@mic_marek) February 7, 2024
„Carlson to osoba od dłuższego czasu trwale zaangażowana w infekowanie amerykańskiej infosfery. (…) Trudno nie odnieść wrażenia, że jego podróż jest kontynuacją wcześniejszych podroży Scotta Rittera do Czeczenii. To jest to samo działanie – chodzi o próbę wprowadzenia do amerykańskiej infosfery rosyjskiej dezinformacji” – kontynuował.
Ekspert skomentował też słowa Amerykanina, w których stwierdził, że – w odróżnieniu od Zelenskiego – Putin zgodził się na normalny wywiad. „Oprócz deprecjonowania Zeleńskiego, Carslon wyprzedzając dementuje oskarżenia o to, że wywiad z Putinem jest ustawką. Znamy rosyjski system – niemożliwe jest to, aby Putin dostał pytania, o których wcześniej by nie wiedział” – podsumował.
Czytaj też
Rosyjski ambasador o Polsce
W rozmowie z dr Michałem Markiem dotknęliśmy też tematu wywiadu, którego dla RIA Nowosti udzielił rosyjski ambasador w Polsce. W rozmowie Siergiej Andriejew oskarżył nasz kraj o rusofobię i podsycanie przez „władze, elity i przytłaczającą większość mediów” nastrojów antyrosyjskich.
Ambasador #Rosja w Polsce kolejny raz udzielił wywiadu, którego celem jest deprecjonowanie obrazu Polski. Poprzez swoje słowa odświeżył narrację o rzekomo mającej miejsce w Polsce "szpiegomanii" oraz o "atmosferze rusofobii", która przeszkadza przebywającym w Polsce Rosjanom.… pic.twitter.com/w7v546fGJg
— Michał Marek (@mic_marek) February 7, 2024
Zdaniem dra Michała Marka to kreowanie polityki wskazującej na Rosję i rosyjskie społeczeństwo, jako na „ofiarę bezpodstawnych ataków”.
„To odświeżenie narracji kierowane na potrzeby rynku wewnętrznego. To stymulowanie syndromu oblężonej twierdzy” – powiedział ekspert, który zwrócił uwagę na to, że dzień przed publikacją wywiadu strona rosyjska odświeżyła kwestię aresztowania polskiego obywatela oskarżonego o szpiegowanie na rzecz Rosji w 2021 roku.
„Polska przedstawiana jest jako siła rusofobiczna, która zagraża przeciętnym obywatelom Federacji Rosyjskiej. Przekaz ma zniechęcać Rosjan do prób wyjazdu na Zachód, gdzie rzekomo zagraża im niebezpieczeństwo” – stwierdził nasz rozmówca.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany