Reklama

Polityka i prawo

Ochrona dzieci w cyberprzestrzeni. Rząd jednym głosem ws. projektu unijnego rozporządzenia

Fot. Brett Sayles/Pexels/Domena publiczna
Fot. Brett Sayles/Pexels/Domena publiczna

Jednoznacznie popieramy działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w cyberprzestrzeni oraz zharmonizowanie zasad zwalczania materiałów związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci - poinformował Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w KPRM.

Reklama

Jak poinformowała Kancelaria Premiera w przesłanym PAP komunikacie, wypowiedź Lewandowskiego wyraża stanowisko polskiego rządu do projektu rozporządzenia unijnego ustanawiającego przepisy mające na celu zapobieganie niegodziwemu traktowaniu dzieci w celach seksualnych i jego zwalczaniu.

Reklama

Jak podano, projekt rozporządzenia w założeniu Komisji Europejskiej ma stworzyć ramy prawne dla ochrony dzieci w cyberprzestrzeni.

Ingerencja w prawa podstawowe?

"Jednoznacznie popieramy działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w cyberprzestrzeni oraz zharmonizowanie zasad zwalczania i zapobiegania CSAM (materiałom związanym z wykorzystywaniem seksualnym dzieci - PAP). Poza słusznymi postulatami proponowanymi przez Komisję, wydaje się, że niektóre środki zawarte w projekcie zbyt głęboko mogą ingerować w podstawowe prawa obywatelskie, takie jak prawo do tajemnicy korespondencji. Działania te muszą być przemyślane, a na kolejnych etapach legislacji trzeba do tego tematu podejść z najwyższą delikatnością, żeby za słusznymi intencjami nie stworzono precedensu ograniczającego podstawowe prawa obywatelskie" – powiedział Lewandowski.

Reklama

Czytaj też

Z informacji przekazanej przez Kancelarię Premiera wynika, że działający w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej - Dyżurnet.pl rejestruje do 300 incydentów CSAM miesięcznie. "Jak wskazują eksperci, statystyka ta nie zmienia się już od wielu lat, a analitycy punktu kontaktowego wielokrotnie natykają się w internecie na publikacje powtarzających się treści. Wskazują, że projektowana unijna regulacja i nowy system zgłaszania nielegalnych treści w internecie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci, powinien uczynić znacznie bardziej efektywną współpracę gorących linii z organami ścigania, zarówno na poziomie krajowym jak i europejskim" - podała KPRM.

Czytaj też

Bezpieczeństwo dzieci w sieci

W przesłanym komunikacie poinformowano też o działaniach podejmowanych przez rząd w zakresie bezpieczeństwa dzieci w sieci. "Walkę z naruszeniami praw dzieci i młodzieży podejmuje zespół ekspertów Dyżurnet.pl w NASK, który jest punktem kontaktowym do zgłaszania nielegalnych treści w internecie, w tym tych związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci" - informuje Kancelaria Premiera.

Jak dodano, w ramach Polskiego Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) realizowane są też działania edukacyjne podnoszące bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze