Reklama

Polityka i prawo

Ministerstwo chce zająć się cyfrowym zdrowiem Polaków

Jak chronić cyfrowe zdrowie Polaków?
Jak chronić cyfrowe zdrowie Polaków?
Autor. Priscilla Du Preez 🇨🇦/ Unsplash

Negatywny wpływ nowych technologii na zdrowie znany jest nie od dziś i choć świadomość problemu wśród ekspertów rośnie, nie oznacza to przecież rezygnacji ze smartfonów czy laptopów przez społeczeństwo. Zatem co należałoby zrobić, aby znaleźć „cyfrowy balans” i w końcu realnie chronić dzieci w sieci?

Strategia Cyfryzacji Państwa to dokument autorstwa resortu cyfryzacji, który ma w kompleksowy sposób pokazać wyzwania, jakie stoją przed Polską w tym obszarze; cele do zrealizowania do 2035 roku oraz kroki konieczne do podjęcia, aby poprawić aktualną sytuację.

Krok po kroku omawiamy ten dokument, mając na uwadze m.in. cyberbezpieczeństwo, sztuczną inteligencję, cyfrowe kompetencje czy transformację biznesu.

Czytaj też

Cyfrowe zdrowie Polaków

Ministerstwo Cyfryzacji zwróciło także uwagę na aspekt zdrowia w kontekście korzystania z nowych technologii. Jak słusznie zauważono, z jednej strony trzeba pamiętać o negatywnym wpływie na kondycję psychiczną społeczeństwa pod kątem choćby uznależniających mechanizmów i algorytmów platform społecznościowych, dostępie dzieci do nielegalnych treści i takich zjawiskach jak hejt, przemoc w sieci czy patostreaming.

„Państwo jest zobowiązane do tego, by na te wyzwania reagować – również w ramach współpracy międzynarodowej, której charakter wyzwań niejednokrotnie wymaga” – czytamy w dokumencie.

Z kolei pozytywnym faktem, na który zwrócono uwagę są możliwości, jakie daje cyfryzacja, także w aspekcie zwiększania skuteczności leczenia czy profilaktyki, patrząc np. na sektor e-zdrowia w Polsce (i takie usługi jak Internetowe Konto Pacjenta, e-recepty, elektroniczne skierowane czy dostęp do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej).

Jednocześnie podkreślono, że warunkiem rozwoju usług cyfrowych w sektorze ochrony zdrowia jest zapewnienie bezpieczeństwa danych, szczególnie zważając na fakt, że w naszym kraju z nowych technologii (takich jak np. AI) korzysta niemal 7 proc. szpitali.

Reklama

Cele dla cyfrowego państwa

Wśród celów w obszarze zdrowia cyfrowego wskazano na sześć punktów do realizacji:

  • państwo działa na rzecz minimalizacji negatywnego wpływu technologii cyfrowych na dobrostan psychiczny;
  • Elektroniczna Dokumentacja Medyczna jest powszechna, kompletna i prowadzona w sposób umożliwiający wymianę dokumentacji między podmiotami leczniczymi;
  • państwo dysponuje dużymi zasobami wiarygodnych danych o stanie zdrowia, a zasady dostępu do nich dla celów R&D są transparentne, demokratyczne i efektywne;
  • sztuczna inteligencja oraz inne nowe technologie cyfrowe są wykorzystywane w sposób bezpieczny i skuteczny dla poprawy jakości opieki nad pacjentem;
  • w sposób kompleksowy i transparentny monitoruje się jakość interwencji zdrowotnych, w oparciu o dane ze świata rzeczywistego;
  • poziom cyberbezpieczeństwa w PWDL i centralnych repozytoriach danych jest wysoki.
Reklama

Ochrona dzieci w sieci

Jeśli spojrzymy na pierwszy ze wskazanych wyżej punktów, czyli „minimalizację negatywnego wpływu technologii cyfrowych na dobrostan psychiczny” szczególnie dzieci i młodzieży, to można ocenić, że z roku na rok pracy w tym zakresie jest coraz więcej.

Pokolenie Z i młodsi, urodzeni ze smartfonem w dłoni właściwie funkcjonują w świecie cyfrowym, przenikającym się równolegle ze światem rzeczywistym. To wiąże się z kolei z wieloma wyzwaniami i zagrożeniami, z którymi muszą radzić sobie sami: bardzo często bez wsparcia dorosłych, szkoły czy otoczenia, które o tragedii toczącej się za pośrednictwem smartfonów może dowiedzieć się za późno. Takim przykładem jest choćby sprawa 16-letniej Julii, którą dotknął hejt rówieśników i która przez wiele lat doświadczała przemocy w sieci.

Resort cyfryzacji jako priorytety na kolejną dekadę w tym zakresie wskazał między innymi na uruchomienie programu finansowania badań wpływu technologii cyfrowych na zdrowie psychiczne obywateli, szczególnie dzieci i młodzieży; realizację kampanii społecznych i informacyjnych w zakresie higieny cyfrowej; wdrażanie środków zapobiegających wykorzystaniu seksualnemu małoletnich w sieci oraz wprowadzanie standardów ochrony małoletnich w produktach i usługach cyfrowych (chodzi m.in. o skuteczne narzędzia weryfikacji wieku użytkownika).

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy trwają prace nad projektem regulacji dotyczących przeciwdziałaniu mowy nienawiści, czym zajmuje się Parlamentarny Zespół do walki z hejtem.

Czytaj też

Dodatkowo, w Sejmie powstała także Komisja ds. Dzieci i Młodzieży, która w najbliższy piątek 8 listopada ma zająć się rozpatrzeniem informacji na temat zagrożeń dla dzieci i młodzieży w świecie cyfrowym (takimi jak np. patostreaming, realna weryfikacja wieku użytkowników, dostęp do treści nieodpowiednich, standardy ochrony małoletnich w mediach cyfrowych, mowa nienawiści, dezinformacja, misinformacja, Al, implementacja unijnego aktu o usługach cyfrowych). Na jej realne efekty prac zatem jeszcze poczekamy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze