Polityka i prawo
Wicepremier zaprezentował Strategię Cyfryzacji Państwa
Strategia Cyfryzacji Państwa została oficjalnie zaprezentowana przez wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Resort deklaruje, że to pierwszy taki dokument w Polsce. Ma podnieść jakość naszego życia. W jaki sposób?
2 października br. podczas V edycji konferencji Cyber24 DAY, organizowanej przez naszą redakcję, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że w ciągu najbliższych tygodni przedstawiona zostanie Strategia Cyfryzacji Państwa, która obejmować będzie wszystkie resorty w Polsce.
Słowa przedstawiciela rządu się zmaterializowały. W poniedziałek (28 października br.) w trakcie konferencji prasowej w kancelarii premiera zaprezentowano „pierwszy taki dokument” w naszym kraju. W jego treści zdefiniowano cele oraz plany dotyczące rozwoju państwa w obszarze cyfrowym w perspektywie dekady.
„Niektóre propozycje będą bardzo odważne, będą budzily emocje, pojawi się krytyka. Jesteśmy na to gotowi i wprowadzanie zmian” - stwierdział Krzysztof Gawkowski w trakcie konferencji.
Czytaj też
Podniesienie jakości życia Polaków
Strategia odnosi się do wielu dziedzin i podmiotów. Znajdziemy w niej zapisy dotyczące m.in. sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa, budowania świadomości społeczeństwa, administracji, ochrony zdrowia, edukacji, sektora energetycznego, biznesu czy nawet rolnictwa.
Realizacja założeń dokumentu ma zaowocować podniesieniem jakości życia w Polsce poprzez digitalizację. Cyfryzacja ma odmienić państwo; wyjść naprzeciw oczekiwaniom obywateli, ułatwiając im wiele czynności oraz podnosząc cyberbezpieczeństwo całego społeczeństwa.
💬 To bardzo ważny dzień, bo pierwszy raz w historii cyfryzacja ogłosi swoją strategię. Holistyczną i przekrojową, obejmującą wszystkie obszary państwa – od administracji, przez energetykę, sztuczną inteligencję, aż po ochronę zdrowia i edukację. Ta strategia pokazuje, jak… pic.twitter.com/e0hyoyuO6v
— Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL) October 28, 2024
Polska ma wejść na inny poziom
„Możemy wejść na zupełnie inny poziom” - wskazał wicepremier, przedstawiając katalog zmian, jakie na nas czekają.
Przykładowo, do 2035 r. roku wszystkie usługi, jakie oferuje administracja będę dostępne online. Obecny rząd stawia na m.in. rozwój mObywatela, w którym pojawią się kolejne funkcjonalności, a wszystko po to, aby wychodzić z ery papieru.
„W centrum Strategii jest człowiek” - podkreślił Krzysztof Gawkowski, co potwierdzać mają zapisy dotyczące m.in. rozwoju kompetencji cyfrowych, wiedzy i świadomości. „Do 2035 r. 85 proc. obywateli ma posiadać podstawowe kompetencje cyfrowe, a 50 proc. zaawansowane” - stwierdził przedstawiciel rządu.
Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo, powrócił pomysł utworzenia Agencji Cyberbezpieczeństwa. Przypomnijmy, że tę propozycję aktywnie promował Krzysztof Gawkowski jeszcze przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, o czym szerzej pisaliśmy na łamach naszego portalu: Lewica chce utworzyć Agencję Cyberbezpieczeństwa (PROGRAMY WYBORCZE).
Nasza redakcja wzięła już na warsztat poszczególne rozdziały strategii i analizuje je dla Was. Śledźcie na bieżąco nasz portal, aby znaleźć materiały godne uwagi.
100 mld zł na cyfryzację
Cyfryzacja i cyberbezpieczeństwo to kosztowne dziedziny. Nie bez powodu można spotkać się z twierdzeniami, że w przypadku tych obszarów mówimy o prawdziwej „studzience bez dna”. Ministerstwo Cyfryzacji ma ambitne plany, ale co z pieniędzmi? Kwestię finansów skomentował wicepremier.
Krzysztof Gawkowski przekazał w trakcie prezentacji Strategii, że prognozowane wydatki na cyfryzację Polski do 2030 r. sięgną 100 mld zł.
Prezentacja projektu Strategii Cyfryzacji Polski https://t.co/4XPrQ4atyc
— Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL) October 28, 2024
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].